הארץ | דעות
מערכת בריאות קורסת? חכו שתראו את צה"ל בסבב הבא
יצחק בריק,הארץ,דעות-22.05.20
מגפת הקורונה מרסקת את הכלכלות החלשות ממילא של המדינות העוינות את ישראל ונמצאות בקרבתה. היא גורמת תסכול עמוק למאות מיליוני בני אדם,

מגפת הקורונה מרסקת את הכלכלות החלשות ממילא של המדינות העוינות את ישראל ונמצאות בקרבתה. היא גורמת תסכול עמוק למאות מיליוני בני אדם, שאינם רואים אור בקצה המנהרה ואיבדו כעת כל תקווה. בשל כך, האיום של התלקחות אזורית הולך ומתעצם. בה בעת, חוסר המוכנות של מערכת הבריאות הישראלית להתמודדות עם מגפת הקורונה, היא כאין וכאפס לעומת חוסר המוכנות של צה"ל למלחמה הבאה.

אין לישראל מענה צבאי הולם למערך של 250 אלף טילים ורקטות שנבנה סביבנו בעשור האחרון, בניצוחם של האיראנים. על פי ההערכות, במלחמה הבאה ישוגרו על העורף הישראלי כ–3,000 טילים בכל יום. חלקם — ההולך וגדל בהתמדה — יהיו טילים מדויקים, כבדים, עם ראשי נפץ של מאות קילוגרמים, וארוכי טווח, שנזקם עצום ואת כולם חייבים ליירט. טילים אלה יגרמו לאלפי הרוגים, לקריסת תשתיות לאומיות ולהרס שכמותו לא ידענו מעולם. אף כי העורף הישראלי יהפוך לזירה המרכזית של המלחמה הבאה, הוא לא זכה בשנים האחרונות לתשומת לב ולטיפול יסודי של הצבא והמדינה, כאשר איום הטילים צמח לנגד עינינו…..

….איני רואה חלון הזדמנויות של שנים אחדות לבניית הצבא, כפי שהעריכו בצה"ל לפני התפרצות הקורונה — ההיפך הוא הנכון. העוני וחרפת הרעב במדינות העוינות סביבנו, עלולים לגרור את אוכלוסיותיהן להפגנות ענק ולאלימות נגד השלטון. התוצאה תהא בהכרח הגברת ההיתכנות שהמשטרים המאוימים ינסו להפנות את הלחץ והזעם של האוכלוסייה הרעבה לעבר ישראל.

הצבא חייב להטיל את כל כובד משקלו, לטפל ביסודות התרבות הארגונית הקלוקלת, וממנה לבנות את החדש. ללא מהלך כזה, אין כל סיכוי לשפר את מוכנותו למלחמה. וללא שילוב ידיים עם הממשלה החדשה יהיה קשה מאוד להתקדם.

אלוף (מיל') בריק היה מפקד המכללות הצבאיות ומפקד גיס, ונציב קבילות החיילים בצה"ל
תגיות: