העסקה שחנקה את דלק
//
מאת דיאנה בחור ניר,מוסף כלכליסט,22.05.20
//
איור: דניאל גולדפרב

הרגע שבו החלה התפנית בעלילה של יצחק תשובה היה ב־9 באוקטובר 2015. בהודעה שגרתית דיווחה אז קבוצת דלק על רכישת 20% ממניותיה של חברת קידוחים קנדית עלומה העונה לשם איתקה, תמורת כ־66 מיליון דולר.

דלק, קבוצת האחזקות שבנה תשובה במו ידיו, היתה אז בשיאה: מונופול אנרגיה מקומי אדיר, שהחזיק בנתח מהותי בשני מאגרי הגז הטבעי הגדולים של ישראל, תמר ולווייתן, עם חוזה אספקה מובטח במחירים שערורייתיים לחברת החשמל ועם רוח גבית עזה מצד הממשלה לקראת אישור מתווה הגז וחתימת חוזי ייצוא לחו"ל. תחת דלק היו אז בין היתר גם חברת הביטוח הפניקס, חברת ההתפלה IDE, נתח היסטורי בדלק רכב יבואנית מזדה ופורד, ונתחים מהותיים במאגרי הגז אפרודיטה בקפריסין וכריש ותנין בישראל — וכל זה אחרי שמכרה ברווחים יפים אחזקות כמו דלק US או חברת המסחר בבורסה ברק קפיטל. שווי השוק של דלק נע אז סביב 8 מיליארד שקל. לא נראה היה שמישהו יכול לאיים על בעל השליטה בה.

ובכל זאת, העסקה ההיא של איתקה החלה את גלגולו של כדור השלג. היא סימנה את השלב המעשי ב"מהלך ההתמקדות" של קבוצת דלק, מונח שישוב ויישמע ממנהליה. מחברת אחזקות מגוונת — פיננסים, תשתיות, נדל"ן, רכב, תקשורת ואנרגיה — דלק הלכה ונהפכה לקבוצה שמתמקדת רק באנרגיה.

חוק הריכוזיות מ־2013 דחף לכיוון הזה, כשאילץ את תשובה להיפטר מהאחזקות הפיננסיות. במקביל, מתווה הגז המתגבש עמד לאלץ את דלק למכור את אחזקתה בתמר ולהישאר עם אחזקה בלווייתן בלבד. באותם ימים גז טבעי היה להיט עולמי, צנרת בעלויות של מיליארדי דולרים נפרסה לאורכן ולרוחבן של יבשות, כך שלכאורה התמקדות באנרגיה לא נראתה מופרכת.

אבל אולי יותר מכל אלה, מה שדחף את דלק היה השאיפה רבת השנים של תשובה עצמו להפוך לשחקן בינלאומי גדול. מלון הפלאזה בניו יורק היה הבלחה של החלום הזה, הקרקע שרכש עם נוחי דנקנר בלאס וגאס היתה הבלחה יומרנית נוספת, וכך גם הפלרטוט המתמשך עם הנפקה בבורסת לונדון או השקעות מזדמנות במיזמי חיפוש נפט במפרץ מקסיקו. תשובה היה נחוש לפרוש כנפיים ולצאת מישראל הקטנה. ב־2015 איתקה, שעסקה בהפקת נפט וגז בים הצפוני, היתה הכלי שנבחר למשימה.

ב־12 במאי 2017, שנה וחצי אחרי ההודעה הלאקונית ההיא, דיווחה דלק כי השלימה את רכישת מלוא הבעלות באיתקה, ויצאה למסע שבסיומו היה תשובה אמור להתבסס כטייקון אנרגיה בינלאומי. בשום שלב, כפי שמלמד תחקיר "מוסף כלכליסט", לא נמצא בסביבה מישהו שישנה את המסלול.
המיקוד:נוותר על הכל תמורת אנרגיה

"דלק החליטה להתמקד באנרגיה בחו"ל, בעיקר בארצות הברית ובאירופה, כדי להיות מפוזרת גיאוגרפית", מסבירים כיום מקורבים לקבוצה. "להיות פחות תלויים בכלכלה המקומית וברגולטורים כאן ובבורסה בתל אביב. היה ברור אז שכמונופול גז ממילא לא ייתנו לה לחפש שום דבר חדש בישראל".

תשובה עצמו הכריז על האקזיט בתוכנית ארוכת הטווח: הנפקה בלונדון. בראיון ל"בלומברג" לאחר השלמת רכישת איתקה אמר גם מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד שדלק "בוחנת אפשרות של רישום בבורסת לונדון, כחלק מאסטרטגיית ההתרחבות הבינלאומית שלה".

להרחבה