חדשות | מדיני ביטחוני
פרשנות:ביידן הציב לנתניהו קו אדום, והבהיר שהסיפוח לא יעבור בשקט
בהצהרה שהשמיע השבוע נגד תוכנית הסיפוח הבהיר סגן הנשיא לשעבר שישראל לוקחת הימור כבד ביחסיה עם ארצות הברית. זהו מסר לנתניהו — הפעם זה לא ייסגר בקריצה בינו לבין טראמפ

ג'ו ביידן, שבהיעדר תקלה בלתי צפויה יהיה המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, הדגים השבוע כיצד דברים צפויים לחלוטין יכולים ליפול כרעם ביום בהיר. הצהרתו השבוע נגד כוונות הסיפוח של בנימין נתניהו תואמת את עמדת המפלגה הדמוקרטית, ומשקפת את גישתה המסורתית של ארצו עד לינואר 2017, המועד שבו נכנס דונלד טראמפ לתפקידו. אחרי שנים של גן עדן, העננים מתקדרים לפתע.

הטון התקיף של ביידן בשיחה עם תורמים יהודים אמור לשמש כצלצול שעון מעורר לדיון העייף עד כה על ההשלכות הצפויות של תוכניות הסיפוח באשר הן — רק הבקעה, רק לא הבקעה, יישוב אחד או שניים וכל מה שביניהם. בניגוד לנירוונה שמטפחים תומכי נתניהו, הסיפוח לא יהיה מהדורה חוזרת של העברת השגרירות, הכרה בריבונות ברמת הגולן וגם לא נטישת הסכם הגרעין עם איראן, שהשלכותיה בזירות אחרות. זה לא עוד מקרה של הכלבים נובחים והשיירה עוברת: הפעם הכלבים גם נושכים.

סיפוח שטחים בגדה המערבית הוא אירוע בסדר גודל אחר לחלוטין. הפעם, זה לא ייסגר בקריצת עין בין נתניהו לטראמפ, ולא ייגמר במחאות רפות בגלל שהעולם עסוק בדברים אחרים. במקרה הזה, זה שלא היה כלום לא אומר שלא יהיה כלום: ביידן אמנם הבהיר שלא יקצץ בסיוע לישראל גם אם תספח, אך עצם הבהרתו אומרת דרשני.

להרחבה