​אסטרטגיה רוסית במזה"ת בעידן הקורונה
קסניה סבטלובה ,idc | 18 במאי, 2020

זרקור על רוסיה במזה"ת | תובנות המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) בסוגיות מוקד אסטרטגיות

גם בצל הקורונה רוסיה אינה מאבדת זמן וממשיכה ביישום מדיניותה במזרח התיכון.  במצרים, המומחים הרוסים מאשרים כי עבודות ההקמה של הכור הגרעיני המצרי-רוסי הראשון באל-דבעה מתקיימות כמתוכנן; בסוריה, רוסיה מקדמת את הרחבת נמל טרטוס ומבצעת תמרונים צבאיים בים התיכון ולמעשה בונה את עצמה כמעצמה ימית עם נוכחות בולטת בים התיכון. מוסקבה גם דואגת לקיים את הפסקת האש השברירית באידליב ומרסנת את אסד – האיזון ביחסיה עם אנקרה, בעת הזו, חשוב לה הרבה יותר מאשר רצונותיו.

במישור הפלסטיני, חוזרת רוסיה על עמדותיה העקרוניות ביחס לסוגיה הפלסטינית ומצהירה בפומבי על התנגדות לסיפוח הישראלי בגדה המערבית  אך עדיין נמנעת ממעורבות משמעותית בעניין זה (הסכסוך הישראלי-פלסטיני אינו נמצא גבוה בסולם העדיפויות הרוסי).

נראה כי,קרוב היום בו תאלץ רוסיה לעשות את הצעד ממנו הצליחה להמנע בשנים האחרונות – לפתוח את הכיסים ולסייע למדינות שמשוועות לעזרה כספית. ברשימת מקבלות הסיוע – סוריה, לבנון, הרשות הפלסטינית, ג'יבוטי, אלג'יריה ועוד מספר מדינות שיאלצו להסתפק בסיוע סמלי. ההתנהלות הרוסית במזרח התיכון בעידן הקורונה היא זהירה, אך נחושה: מוסקבה משתדלת בכל כוחה להימנע מטעויות שעלולות לעלות לה ביוקר, היא שומרת על מערכות היחסים עם השחקנים השונים למרות המתח הקיים ביניהן(?) וכיאה למעצמה עם אמביציות גלובליות, מנסה לפזר את מעט הסיוע ההומניטרי שיש לה בין נאמניה לבין המדינות אותן היא מעוניינת לקרב.

להרחבהhttps://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/FMfcgxwHNVzMTszQXQmFGVWDxLfxtJWN