מלחמה קרה חמה

מאת ציפי שמילוביץ ,ידיעות אחרונות• 18.05.2020

וירוס הקורונה שינה את העולם בהרבה דרכים, וגם חידד את היריבות בין ארצות הברית לסין. בתפריט: חילופי האשמות בין וושינגטון לבייג'ינג, תיאוריות קונספירציה ומרוץ היסטרי אחרי השגת תרופה וחיסון, שבו כל הדרכים כשרות. בקמפיין הבחירות המתקרב של טראמפ צפויה המלחמה עם הענקית האסיאתית לתפוס חלק לא קטן
ציפי שמילוביץ

סוכנות הידיעות הרשמית של סין, Xinhua, יש ערוץ יוטיוב רשמי אליו עולים קטעי "חדשות" ומסרים בחסות המדינה. לפני שבועיים הפתיע הערוץ בפרסום סרט אנימציה, תחת הכותרת המפתיעה ״Once Upon a Virus“, אולי השם הכי הוליוודי שאפשר לחשוב עליו. בסרט מככבות שתי דמויות עשויות לגו, מצד אחד לוחם סיני ומולו פסל החירות.

"גילינו וירוס חדש", אומר הלוחם. "אז מה?“, משיב פסל החירות, "זו רק שפעת". הסיני מתחיל להזהיר מפני הנגיף ומונה את כל נקודות הציון האיומות בחודשי ההתפרצות בסין. פסל החירות משיב לו בביטול, תוך שימוש בציטוטים של דונלד טראמפ מחודשי המגפה הראשונים, אז מיזער אותה עד לרמה של "זו מתיחה"."אתה מקשיב לעצמך?", שואל הלוחם הסיני כשהפסל מתחיל להאדים מחום ומתחבר לעירוי תוך־ורידי. "אנחנו תמיד צודקים, למרות שאנחנו סותרים את עצמנו", משיב לו הפסל החולה. בשבועיים שחלפו מאז עלה הקליפ לערוץ של Xinhua, הוא השיג למעלה משני מיליון צפיות, וזכה לשיתופים של כמה דיפלומטים סיניים, למרות שטוויטר ופייסבוק חסומים בסין.

הקליפ המזלזל בתגובה האמריקאית למשבר הקורונה הוא רק חלק מהמלחמה הקרה החדשה שהוליד הווירוס: ארה"ב נגד סין. זה לא היה בתכנון של דונלד טראמפ, שעד תחילת 2020 עשה הכל לשמור על יחסים טובים עם הסינים כדי להשיג עסקת סחר חדשה, אבל אז בא הווירוס שהפך את העולם.

להרחבה

 

הרבה מסכות משומשות נזרקו לפח מאז התגלה המקרה הרשמי הראשון של הקורונה בארה"ב, ב־26 בפברואר, וטראמפ הבטיח ש"בעוד מספר ימים יהיו לנו אפס מקרים". עכשיו, כשבארה"ב מתחילים לפתוח בתי עסק מחדש ומקבלים כגזירה משמיים את מותם של למעלה מ־100 אלף איש, מתמקדים גם בוושינגטון וגם בבייג'ינג בשלב הבא: חילופי האשמות, תיאוריות קונספירציה וניהול מרוץ היסטרי אחרי השגת תרופה וחיסון.

 

בכינוס השנתי של החברות בארגון הבריאות העולמי, שהתקיים אמש, תמכו כמאה מדינות, בהן ארה"ב, רוסיה וכל מדינות האיחוד האירופי, בקריאה לפתוח בוועדת חקירה בינלאומית עצמאית בעניין התנהלות ארגון הבריאות — ובמרומז גם בעניין התנהלותה של סין כ"מקור הנגיף". נשיא סין שי ג'ינפינג אמר אתמול כי עדיין לא הגיעה העת לפתוח בוועדה כזו, כל עוד הנגיף עדיין מתפשט. לדבריו, יש לפתוח בוועדת חקירה כדי לבחון את התגובה של העולם כולו למגפה, ברגע שהנגיף יהיה תחת שליטה. "המגפה היא מצב החירום הבריאותי החמור ביותר שידע העולם מאז מלחמת העולם השנייה", אמר השליט הסיני. "כולנו פעלנו בפתיחות, בשקיפות ובאחריות, והצלחנו להפוך את הקערה על פיה במאבק נגד הנגיף".