בלעדי לכלכליסט

דלק והמחזיקים בדרך להסכמות; תמלוגי כריש ותנין יימכרו השבוע
יצחק תשובה נכנע לדרישת בעלי האג"ח לשעבד לטובתם 40% ממניות דלק קידוחים שישוחחרו משיעבוד הבנקים. נקודת המחלוקת העיקרית: תשובה דורש לשחרר ביטחונות בהדרגה עם שיפור ההון העצמי. אמש נמשכו המגעים, כשהצדדים נראו קרובים להבנות

גולן חזני,כלכליסט-06:57,17.05.20
תגיות:קבוצת דלק
כריש ותנין
יצחק תשובה
קבוצת דלק ונציגות מחזיקי האג"ח שלה התקרבו בסוף השבוע בצורה משמעותית להסכמות על מתווה חיזוק הביטחונות של החברה. זאת, לאחר שיצחק תשובה נכנע לדרישת הנציגות והסכים לשעבד לטובת המחזיקים 40% ממניות דלק קידוחים המשועבדות כיום לבנקים, וכן הסכים למכור עד סוף השנה את כל נכסי קבוצת דלק, למעט איתקה ודלק קידוחים, ולהעמיד את תמורת המכירה לפירעון חובות לבנקים וכן 600 מיליון שקל לפירעון חובות 2020 למחזיקי האג"ח. דלק אמורה לפרוע חובות של 2.4 מיליארד שקל עד מאי 2021.

קראו עוד בכלכליסט:
דלק במגעים למכירת תמלוגי כריש ותנין ב־300 מיליון שקל
ביקושים נמוכים בגיוס של דלק – הקבוצה דוחה ליום ראשון את מועד הקיבול
22 שנה אחרי ההימור הראשון, תשובה עלול להפסיד בגדול

דלק מחזיקה ב־55% מדלק קידוחים כאשר 40% מהמניות שבידיה משועבדות לבנקים כביטחונות עבור הלוואות שנטלה מהם. ההסכמה המרכזית בין תשובה לנציגות היא, כאמור, שדלק תשעבד למחזיקים, עם שחרורן מהבנקים, את כל 40% מניות דלק קידוחים המשועבדות כיום. 15% ממניות דלק קידוחים ישארו בלתי משועבדות בידי תשובה. בנוסף המחזיקים יקבלו התניות פיננסיות חדשות על ההלוואות ב־7 סדרות אג"ח שהם מייצגים, שיאפשרו נקיטת צעדים בעתיד נגד החברה אם זו תפר אותן.

נקודת המחלוקת העיקרית

הנקודה המרכזית שלגביה לא היו הסכמות עד אמש היא דרישה של תשובה שהמחזיקים ישחררו חלק ממניות דלק קידוחים שיקבלו כביטחונות, אם וכאשר תוך שנתיים־שלוש תגיע החברה להון עצמי של 2.5-3 מיליארד שקל. כיום ההון העצמי הוא מעל 4 מיליארד שקל אבל בדו"חות הרבעון הראשון ההון צפוי להישחק מתחת למיליארד שקל בשל הפחתה בשווי איתקה בעיקר. הנציגות לא מוכנה לשחרר את הביטחונות ומתנה זאת בגיוס הון של דלק במניות.

להרחבה