המוסף לשבת • 14.05.2020
הם רוצים לגמור אותי

נחום ברנע, טובה צימוקי,ידיעות-אחרונות-15.05.20

בתחילת השבוע יחליפו את השלטים בכניסה ללשכות שר המשפטים, בקומה השנייה של הבניין ברחוב צלאח א־דין בירושלים ובקומה התשיעית של בניין הממשלה בתל־אביב. שמו של אמיר אוחנה יוסר, ושמו של אבי ניסנקורן יירשם במקומו. אנחת רווחה תהיה; חגיגה לא תהיה. בכחול לבן מאמינים שבהסכם, שהציב שר משלהם במשרד המשפטים, הם הצילו את הדמוקרטיה. בצמרת הפרקליטות הפסיקו להאמין לפוליטיקאים, יהיו כוונותיהם טובות ככל שיהיו.

בעוד תשעה ימים ייפתח משפטו של בנימין נתניהו באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים. המשפט יתנהל בבניין ממול, בניין בית המשפט המחוזי בירושלים. בפרקליטות נערכים למשפט הזה כאילו היה הקרב האחרון, המכריע, על עליונות החוק. כך זה נראה משם: נתניהו, מגובה במערכת ענקית, חסרת מעצורים, של פוליטיקאים, בעלי הון, גופי תקשורת, עמותות מישראל ומחו"ל, בריוני רשת, בוטים ועיתונאים מטעם מצד אחד – ויועץ משפטי אחד, מגובה בקומץ פרקליטים בכירים, מצד שני. גם בעבר ניהלו פוליטיקאים שהועמדו לדין, ביניהם נשיא וראש ממשלה, מאבקים לחיים ולמוות נגד הפרקליטות. גם אז קוננו שני הצדדים על הכוח העצום שמפעיל נגדם הצד האחר, לפעמים בתחושת קורבן מוגזמת. ההבדל הוא שהפעם ראש הממשלה ומקורביו מוכנים לשרוף את המועדון.

זה נשמע דרמטי, אולי דרמטי מדי. רק לפני כמה חודשים בני גנץ אמר את הדברים האלה, וחריפים מאלה, בנאומיו, ועכשיו הוא מכהן תחת נתניהו. אבל זאת התחושה האותנטית ברחוב צלאח א־דין: אנחנו במצוקה קשה, במצור, ברדיפה, נתניהו וסייעניו מבקשים להשמיד את מנגנוני אכיפת החוק בשיטות של המאפיה. "מנדלבליט יהיה הקברן של שלטון החוק", הזהיר נתניהו, על פי גרסה שרווחת כרגע בפרקליטות. רוצה לומר: אם מנדלבליט ימשיך לקדם את האישומים נגד נתניהו, לא תהיה לנו, השלטון, ברירה אלא לקבור את שלטון החוק יחד איתו.

להרחבה