חדשות | מדיני ביטחוני
האיחוד האירופי דן בקידום סנקציות נגד סיפוח ישראלי – גם ללא קונצנזוס בין החברות
שרי חוץ אירופיים הציעו לבחון מאילו פרויקטים משותפים אפשר להוציא את ישראל, אם זו תנקוט בצעדים חד-צדדיים המנוגדים לחוק הבינלאומי. מדינות שתומכות בישראל לא יוכלו להטיל וטו על מהלכים אלו

נעה לנדאו,הארץ-25.05.20

שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי דנו היום (שישי) בוועידת וידיאו בתגובות אפשריות לסיפוח ישראלי של ההתנחלויות בגיבוי ארה"ב. בפגישה דרשו כמה מדינות כי הארגון יחל במיפוי פרויקטים משותפים עם ישראל שעלולים להינזק מצעדים חד-צדדיים המנוגדים לחוק הבינלאומי, זאת לצד מסרים חיוביים לממשלה הישראלית החדשה לגבי האפשרות "לפתוח דף חדש" עם האירופים.

ל"הארץ" נודע כי במקביל כבר מתקיימות בימים אלה שיחות בנציבות האיחוד לגבי עתידה של ישראל בשורת פרויקטים למימון ולשיתוף פעולה בתחומי החינוך והמדע, ובהם תוכנית החדשנות הורייזון ותוכנית חילופי הסטודנטים ארסמוס פלוס, המשמעותיים מאוד לאקדמיה ולמחקר. הוצאת ישראל מפרויקטים אלה אינה מחייבת קונצנזוס בין המדינות החברות, ולכן מדינות מרכז ומזרח אירופה המסייעות בדרך כלל לישראל בהטלת וטו – כגון הונגריה וצ׳כיה – לא יוכלו למנוע זאת.

המלך עבדאללה: אם הסיפוח ייצא לפועל, זה יוביל להתנגשות גדולה עם ירדן
שר החוץ של האיחוד האירופי: סיפוח יהיה הנושא "החשוב ביותר" בדיון שרי החוץ ביום שישי
סעיף קצר בהסכם עם גשר חושף את אסטרטגיית הסיפוח האמיתית של נתניהו

הממונה על יחסי החוץ באיחוד, ג׳וזף בורל, אמר בתום פגישת מועצת שרי החוץ של המדינות החברות כי שאלת הסנקציות היא "סוגיה מסובכת ויש כמה הצעות על השולחן. כן, יש מדינות חברות שציינו שעלינו לבחון כיצד למנוע סיפוח… זה לא אומר שנעשה את זה מחר".

להרחבה