לוגים | חשאי
מדוע סוריה לא משגרת טילי S-300 לעבר מטוסי חיל האוויר?
בשבע השנים האחרונות ירה משטר אסד כ-700 טילים ואולי אף יותר לעבור מטוסי חיל האוויר. פעם אחת בלבד פגע. למרות זאת, הוא בוחר שלא להשתמש במערכת המתקדמת ביותר שלו. וגם: חזונו של קאסם סולימאני וכיצד חוסל אחד המפקדים הבכירים של חיזבאללה בנמל התעופה של דמשק

יוסי מלמן,הארץ-14.05.20

הפרשנות המקובלת רואה במאות התקיפות על יעדים בסוריה ולפי פרסומים זרים גם בעיראק, את הישגו החשוב ביותר של חיל האוויר ב"מערכה שבין המלחמות" (מב"ם), שמה של המערכה שמנהלת ישראל באמצעות צה"ל וקהילת המודיעין נגד התעצמות מדינות אויב כאיראן וארגוני טרור כחיזבאללה, חמאס ודאעש. אבל, לא פחות מרשים וחשוב הוא הניסיון הרב שרכשו טייסי חיל האוויר, אנשי הבקרה, מודיעין האוויר והלוחמה האלקטרונית, בהגנה ובהתחמקות ממערך ההגנה האווירית הסורי.

מאז התקיפה הראשונה בסוריה שיוחסה לישראל באפריל 2013, שיגרו מערכות הנ"מ של משטר אסד כ-700 טילים ואולי אף יותר לעבר מטוסי חיל האוויר. טיל אחד פגע במטוס F-16 והפילו. הטייס ונווטו צנחו לקרקע ופונו בשלום לבית חולים. זה קרה בפברואר 2018, כשהמטוס קרב ישראלי שעסק במשימת הגנה וחיפוי בצפון הארץ הופל בעת תקיפת קרון פיקוד איראני ששיגר מסוריה מל"ט לעבר ישראל. יותר משהפלתו מעידה על הצלחה סורית, היא נבעה מטעות של חיל האוויר…..

……נכון שהטילים הסוריים הם יחסית מיושנים ומדורות קודמים, אך בכל זאת אין הדבר גורע מהתוצאה המרשימה. ההישג הזה נזקף לזכות תורת הלחימה החדשה שפותחה בשנים האחרונות, להכנסתו של F-35 ("חמקן") לפעילות מבצעית בזירות שונות, אך גם לעובדה שדמשק טרם הפעילה את סוללות S-300 המתקדמות שרכשה מרוסיה. טילים אלה סופקו לאסד אחרי שבספטמבר 2018 הפילה בטעות סוללת הגנה סורית מטוס ביון רוסי שהיה בדרכו לבסיס בלטקיה, בעת שבאזור שהו גם מטוסי חיל האוויר בפעילות מבצעית. שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, האשים אז את ישראל כי מטוסיה הסתתרו מאחורי המטוס הרוסי והשתמשו בו כ"מגן אווירי".

…עדיין, למרות שחלפו כבר 20 חודשים מאז התקרית, עדיין לא שוגר ולו טיל S-300 אחד לעבר מטוסי חיל האוויר. יש לכך שלוש סיבות:

1. כפתורי הסוללות נמצאים בשליטה מוחלטת של יועצים ומפעילים רוסיים.

2. רוסיה אינה מאפשרת שימוש ב-S-300. זו הוכחה נוספת למשחק הכפול של הקרמלין מאז שלח ב-2015 אלפי חיילים, מטוסים, סוללות הגנה מדגם S-400 (המתקדם ביותר) וספינות מלחמה כדי להציל את משטר אסד. מצד אחד רוסיה מבקשת לייצב את המשטר הסורי, נעזרת לשם כך באיראן ומשתפת פעולה עם חיזבאללה ברמה הטקטית נגד דאעש וארגוני המורדים וגם רוצה לצמצם את המעורבות הישראלית. מצד שני, רוסיה מעלימה עין מהתקיפות הישראליות ובעצם מעודדת בשתיקתה את המבצעים נגד איראן, משום שגם היא, כמו ישראל, רוצה לראות את המיליציות השיעיות ואת חיזבאללה עוזבים את סוריה.

3. החשש הרוסי שאם המערכת תופעל ותחטיא תהיה זאת עדות לעליונות הטכנולוגית והמבצעית של ישראל והמערב. דהיינו, פגיעה בגאווה של הנשיא ולדימיר פוטין והתעשיות הביטחוניות שלו.

 להרחבה