כל כותרות היום | פוליטי
ביקורו של שר החוץ האמריקאי נועד להזהיר את ישראל מפני עסקות תשתית עם סין
סין במקום סיפוח: האמריקאים רוצים להגביל את יכולתן של חברות סיניות בתחומי תשתיות ושירותים חיוניים בישראל ■ המסר הזה עובר לכל בעלות בריתה של ארה"ב, אך רובן לא תלויות בתמיכתה להרחבה מתוכננת של ריבונותן

מאת חגי עמית,דהמרקר-14.05.20

בהודעות שהוציאו ראש הממשלה בנימין נתניהו; יו"ר כחול לבן בני גנץ; ושר החוץ המיועד גבי אשכנזי, לאחר הפגישות שהם ערכו היום (ד') עם מזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו, הם לא התייחסו ליחסי ישראל־סין. הם דיברו על הברית הנאמנה בין ישראל לבין ארה"ב, על המאבק המשותף מול איראן ועל מה שגנץ הגדיר בתור "תוכנית השלום של הנשיא טראמפ" — ובימין מגדירים בתור תוכנית החלת הריבונות על שטחי יהודה ושומרון.

אלא שפומפאו לא גרר את עצמו לישראל רגע לפני ששני ראשי הממשלה החליפיים מציגים את קווי היסוד של ממשלתם כדי לעסוק בסוגיות האלה. בפועל, הוא הגיע כדי לעסוק ביחסים הכלכליים בין ישראל לסין — תוך שהוא מיטיב לדעת כי הישראלים ישכילו לכרוך בין שתי הסוגיות. כפי שהגדיר זאת גורם שהיה נוכח בשיחות מסוג זה בעבר: "אין בשיחה הזו שלב שבו הצדדים אומרים 'גמרנו לדבר על הסיפוח, עכשיו נתחיל לדבר על סין'. אם כבר, האמריקאים אומרים לצד הישראלי 'אמרת סיפוח? בוא נדבר קודם על סין'".

ארה"ב עדיין מתמודדת עם המשבר הבריאותי שפקד אותה בעקבות נגיף הקורונה — אבל הנשיא דונלד טראמפ שקוע בעיקר במשבר הכלכלי שינבע ממנו. כ–35 מיליון אמריקאים הצטרפו למעגל האבטלה בחודשיים האחרונים, וטראמפ שואף להפנות את הזעם שלהם אל סין. באופק נמצאות הבחירות לנשיאות שייערכו בנובמבר. בשלב הראשון טראמפ מאשים את המעצמה מהמזרח בהתפשטות הנגיף. בהמשך יגיעו ההאשמות בנוגע למשבר הכלכלי.

בהתאם, פומפאו הגיע לישראל כדי להעביר לממשלת ישראל מסר בנוגע לרצון האמריקאי בהטלת הגבלות על היכולת של חברות סיניות להחזיק בבעלות על חברות ישראליות העוסקות בשירותים חיוניים ולתפעל תשתיות חיוניות. לא מדובר בהנחיות לישראל בלבד, אלא במסרים שארה"ב מעבירה לכלל בעלות בריתה. אלא שבעלות הברית האחרות של ארה"ב אינן תלויות בתמיכתה לצורך תוכניותיהן להרחיב את השטחים הנתונים לריבונותן.

המסר שפומפאו העביר היום לישראל לא נוסח במסמך רשמי, וכך גם ההסכמות אליהן הגיעו הצדדים בפגישה. לכל היותר, כל אחד מהצדדים הכין סיכום פגישה משלו. עשרות הדיפלומטים האמריקאים המוצבים בישראל הם שיעקבו באופן שוטף אחרי המדיניות הישראלית בסוגיות שמטרידות את הממשל שלהם.

 האמריקאים מתמקדים בחשש מבעלות סינית על תשתיות ישראליות, או מתפעול שלהן. ההשלכות המיידיות של השיחה עשויות להתבטא ביכולת של חברות סיניות להשתתף במכרז ההקמה של מתקן ההתפלה שורק 2 בקיבוץ פלמחים — וכן במכרז להפרטת תחנת הכוח רמת חובב של חברת החשמל. כמו כן, יכולה להיות להן השלכה על ההשתתפות של גורמים סיניים בהפרטות שרשות החברות מעוניינת לקדם לאחר הקמת הממשלה החדשה — בין אם מדובר בהפרטת נמלי הים או נתג"ז

להרחבה