חדשות | מדיני ביטחוני
שרי החוץ של האיחוד האירופי ידונו ביום שישי בסנקציות עקב סיפוח חד־צדדי
יום לאחר השבעתה הצפויה של ממשלת נתניהו־גנץ, שרי החוץ ייפגשו בבריסל כדי לדון בצעדי תגובה לסיפוח. בין היתר נשקל למנוע מישראל להצטרף להסכמי סחר ולקבל מענקים מיוחדים

נעה לנדאו,הארץ-12.05.20

שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי ידונו בישיבת מועצת האיחוד בבריסל ביום שישי בשורה של תגובות אפשריות לצעדי סיפוח מצד ישראל, במקרה שהממשלה הבאה תקדם את המהלך. אף ששר החוץ הנכנס של האיחוד, ג'וזף בורל, נוטה להמתין ולראות כיצד בדיוק תנהג הממשלה החדשה, שצפויה להיות מושבעת רק ביום חמישי שלפני הדיון, כמה מדינות חברות כבר לוחצות בשבועות האחרונים לאשר צעדי ענישה מראש לצורכי הרתעה — ובהם מניעת הצטרפותה של ישראל להסכמי סחר, מענקים מיוחדים ושיתופי פעולה בתחומים שונים.

גורמים הבקיאים בדיונים בעניין אמרו ל"הארץ" כי ניכרת תמיכה גוברת בין המדינות החברות באיחוד בסנקציות שירתיעו את ישראל מפני סיפוח. בין היתר צרפת, ספרד, אירלנד, שוודיה, בלגיה ולוקסמבורג מובילות קו תקיף יותר בעניין. לדברי הגורמים, יש צעדים שלא ידרשו בהכרח הסכמה פה אחד של כל החברות, שממילא קשה להשיג בשנים האחרונות כמעט בכל תחום, ולפיכך ישראל לא תוכל לסמוך על וטו של ידידותיה בארגון כגון הונגריה וצ'כיה. מלבד תגובת האיחוד, מדינות חברות יוכלו להחליט במקביל על צעדי מחאה עצמאיים כלפי ישראל — וכך צפוי לקרות.

להרחבה