הפקת נפט / IHS מרקיט צופה קיצוץ 17 מיליון חביות ביום ברבעון השני

יעקב צלאל, מיוחד לחדשות האנרגיה, 11.05.2020 – ברבעון השני של 2020 יתרחשו קיצוצי ההפקה הגדולים ביותר בהיסטוריה של תעשיית הנפט בהפקת נוזלים, כולל השעיות ייצור, כך צופה חברת IHS Markit, חברת ניתוח שווקים. החברה צופה כי בין אפריל ליוני תפוקת הנוזלים הכוללת תקוצץ ב-17 מ' חביות נפט ליום (כולל כמעט 14 מ' חביות נפט גולמי).

"הסגירה הגדולה, התאמה מהירה ואכזרית של אספקת הנפט העולמית לרמת ביקוש נמוכה יותר. כל המדינות המפיקות כפופות לאותם כוחות שוק אכזריים. חלקם יושפעו יותר מאחרים. אבל אין היכן להסתתר," אמר בהודעה לעיתונות ג'ים בורקהרד, סגן נשיא וראש שווקי נפט, IHS Markit.

IHS Markit צופה כי הביקוש לנפט ברבעון השני של 2020 יהיה נמוך ב-22 מ' חביות נפט ליום מאשר ברבעון המקביל.

התמוטטות הביקוש בשילוב עם מחירי נפט נמוכים, אילוצי אחסון וקיצוצים שנכפו ע"י ממשלות, מביאים את הקיצוצים בהפקת נוזלים ברחבי העולם לרמה בלתי רגילה.

מדינות החברות באופ"ק+ ומדינות צפון אמריקה, כמו גם מדינות החברות בחבר המדינות העצמאיות – ובמיוחד רוסיה – צפויות להיות המקור לרוב הקיצוצים בהפקה.

בדיוק היכן, מדוע וכיצד יתבצעו קיצוצים בהפקה ובאספקה ​​הוא עניין מורכב, בהעדר קריטריונים קבועים. נפט מיוצר במגוון נרחב של סביבות, מה שאומר שאין משוואה קבועה וגורמי ההחלטה משתנים מאתר לאתר.

עם זאת, IHS Markit זיהתה שלושה גורמים עיקריים המעצבים את החלטות קיצוצי ההפקה:

גורמים טכניים ולוגיסטיים – כולל המורכבות של חידוש ההפקה: גורמים טכניים מתייחסים למידת המורכבות התפעולית כמו שטח, הידלדלות שדה, הידלדלות מאגר, תצורת מערכת ההפקה והרכב נוזלי המאגר. המורכבות ובשלות השדה משפיעים על עד כמה חידוש ייצור עלול להיות קל או קשה, כולל האם יכולת ההפקה תאבד לגמרי, או רק תדחה. גורמים אחרים הקשורים טכנית הם בריאות, בטיחות וזמינות עובדים. גורמים לוגיסטיים הם ביקוש לנפט, אפשרויות תובלה, וזמינות לאחסון נפט.
שיקולים פיננסיים: אלה כוללים מרווחי תפעול, רמות מחיר נפט שוטפות, ציפיות עתידיות למחיר הנפט, בריאות כלכלית של המפעיל, זמינות הון ואפשרויות הוצאות אלטרנטיביות – כמו החלטה להוציא כסף על פרויקטים אחרים.
תנאים רגולטוריים וחוזיים: אלה כוללים הבטחת עמידה בדרישות הממשלה לסגירת בארות, הוראות ממשלתיות להתאמת הייצור והתחייבויות חוזיות. הוראות הממשלה לקיים את הסכם אופק+ לקיצוץ ההפקה נכללות בקטגוריה זו. החובה לספק גז לוואי (כלומר גז המיוצר כתוצר לוואי מבאר נפט גולמי) היא דוגמא לתנאי חוזי שעלול להשפיע על החלטות הפקה. עבור פעולות במעלה הזרם  (upstream) המשולבות בנכסים במורד הזרם (downstream) – כמו בתי זיקוק ומתקנים פטרוכימיים – תנאי השוק במורד הזרם וצרכיהם של נכסים במורד הזרם, יכולים להשפיע על החלטות לגבי הפקה במעלה הזרם, במיוחד כאשר הנכסים נמצאים בבעלות משולבת.
"כשמדובר היכן, מדוע ואיך תקוצץ ההפקה, המגוון הרחב של התנאים הטכניים, הלוגיסטיים, הרגולטוריים, החוזיים והכספיים, פירושו שאין מערך תשובות אחד. אבל בתנאי שוק אלה, די ברור היכן תקוצץ ההפקה. כמעט בכל מקום," אמר בהודעה פול מרקוול, סגן נשיא, נפט וגז במעלה הזרם, HIS Markit.