פרשנות:ממשלת דגל שחור או אור ירוק

בזמן שממשלת נתניהו־גנץ תצעד את תצעדיה הראשונים, ידון בג"ץ בשאלת יכולתו של נתניהו לכהן כממלא מקום ראש ממשלה, במחיקת האופוזיציה ובאופן ביצוע המהלכים. האם כל אלה יפלו במרחב ההתערבות השמור למקרים של פגיעה באמון הציבור

משה גורליכלכליסט-07:04,10.05.20
תגיות:בנימין נתניהו
חקירות ראש הממשלה
בני גנץ
בג"ץ
1

ושוב עולים העותרים לירושלים, כמו סיזיפוס מהמיתוס המפורסם של אלבר קאמי, שמגלגל שוב ושוב את האבן לפסגת ההר גם לאחר שבג"ץ מגלגל אותה למטה. לאחר שהשופטים דחו בשבוע שעבר את העתירות לפסילת נתניהו וההסכם הקואליציוני, מגלגלים העותרים אבן חדשה במעלה ההר – והפעם עתירות לפסילת חוק היסוד שנועד לכונן את ממשלת נתניהו־גנץ החדשה.

בינתיים הוגשו העתירות של התנועה לאיכות השלטון ושל מרצ. היום אמורים להגיש "חוזה חדש" ועו"ד אביגדור פלדמן, ששיתף נוסח בפייסבוק ותיקן לאחר קבלת הערות הציבור.

האם הפעם האבן לא תגולגל שוב למטה? הפעם, להבדיל מעתירות שבוע שעבר, הקצב לא יהיה מהיר. הפעם יקבל נתניהו את התוצאה אחרי שממשלתו תצא לדרך ולא לפניה. הקצב האטי יותר הוא בגלל הכבוד שרוחשים השופטים לביקורת חוקתית של חוקי יסוד. גם אם הכנסת דרסה לגמרי את הכבוד המגיע לרפורמות משטריות וחוקתיות.

קראו עוד בכלכליסט:
המנצחים והמפסידים מפסיקת בג"ץ על כהונת נתניהו
אל תצפו לישועה
שופטי העליון לא התרגשו מהאזהרות על קץ הדמוקרטיה
הכנסת, היועץ המשפטי, נתניהו ושותפיו הפוליטיים נדרשו להגיב לעתירות עד 28 במאי, ארבעה ימים אחרי שמשפטו של נתניהו אמור להיפתח בבית המשפט המחוזי בירושלים. נקווה רק ששירות השליחים הממשלתי לא יתבלבל ולא יחליף בין המעטפות שמיועדות למחוזי ובין אלה שאמורות להגיע לבג"ץ.

ושוב ייחרשו הפרשנויות בשאלה אם הפעם יש סיכוי שמשהו יתקבל. האם בג"ץ ידרדר את כל האבנים למטה או יאמץ חלק מהן. הנה כמה מהנושאים שאולי יזכו לקשב שיפוטי, של הרוב או לכל הפחות של המיעוט בעליון.

להרחבה