מלחמה משפטית

מאת טובה צימוקי,ידיעות-אחרונות, חדשות • 10.05.2020

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בעין הסערה • בצמרת הפרקליטות מעריכים: "מקורבי נתניהו ינסו להפוך את היועמ"ש ממאשים לנאשם" • בעקבות ציטוטים שפרסמה איילה חסון מתוך שיחה בין מנדלבליט לאשכנזי בימי פרשת הרפז, בליכוד כבר דורשים "לפתוח מחדש את הפרשה" • ואילו שר המשפטים היוצא אוחנה מאיים בהקמת ועדת חקירה לבדיקת הפרקליטות שנגועה, לטענתו, ב"ניגודי עניינים, קשרים אישיים ושיקולים זרים"

שבועיים לפני פתיחת משפטו של ראש הממשלה – והחזית הפוליטית משפטית רותחת. שר המשפטים היוצא, אמיר אוחנה, ייפגש היום עם מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ויבקש ממנו לבדוק את התנהלות פרקליטות המדינה. אם המבקר לא ייענה, יבקש אוחנה מהממשלה להקים ועדת חקירה ממשלתית לבדיקת התנהלות הפרקליטות. בפרקליטות, מצדם, נערכים למתקפה חריפה של תומכי נתניהו ישירות נגד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

יריית הפתיחה של הסיבוב הנוכחי הייתה ביום שישי בערב. איילה חסון פרסמה ציטוטים מתוך הקלטה בפרשת הרפז, המתעדת שיחה בין מנדלבליט (שהיה אז הפרקליט הצבאי הראשי) ובין הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי. על תוכן השיחה הוטל בשעתו, ועדיין קיים גם ברגע זה, צו איסור פרסום. חסון טענה בשידור כי הציטוטים בשיחה מוכיחים את מעורבותו הפסולה של מנדלבליט בפרשה.

בליכוד לא פספסו את ההזדמנות ומיד עם צאת השבת החלה המתקפה על היועץ: "הדברים מלמדים עד כמה חמור מצבה של מערכת אכיפת החוק בישראל", אמרה השרה מירי רגב, המקורבת מאוד למשפחת נתניהו, "הגיעה העת לפתוח מחדש את פרשת הרפז ולמצות את החקירה עד תום. הגיע הזמן לנער את מערכות אכיפת החוק, הגיע הזמן שמערכות אכיפת החוק יבינו שהן לא מעל החוק".

בפרקליטות הגיבו לדברים בשמו של היועץ ואמרו: "השיחה שאליה התייחסו הפרסומים הייתה אחת ממספר שיחות שעליהן נחקר מנדלבליט בשעתו. במהלך חקירתו, בזמן השמעת השיחה, התברר לראשונה כי ההקלטה נעשתה על אף שאשכנזי הורה למזכירתו להפסיק את ההקלטה האוטומטית, הוראה שהפכה את השיחה להאזנת סתר. משכך, הורתה הפרקליטה המלווה שלא לעשות שימוש בהקלטה ולשים אותה ואת והתמליל במעטפה סגורה, בהתאם לחוק האזנת סתר. בניגוד לפרסומים שונים, כל הנוגעים בדבר סברו בשעתו כי אין אפשרות משפטית לפנות לבית המשפט על מנת לעשות שימוש בשיחה במסגרת החקירה, מאחר שזו אפשרות שקיימת רק לגבי עבירות מסוג פשע. העבירות בהן נחשד מנדלבליט לא היו עבירות מסוג פשע. הפרסומים במהלך סוף השבוע מעוותים ואינם משקפים את תוכן הדברים". שורת הסיום של תגובת הפרקליטות מבהירה כי גם החזרה על הדברים ששידרה חסון אסורים על פי החוק: "פרסום תכנים כאלה ואחרים מתוך האזנת סתר הוא עבירה פלילית”.

להרחבה