"יתעורר זעם גדול כשאנשים יגלו שהם צריכים להסתדר בכוחות עצמם, ושהם הופקרו למות"
קתרינה פיסטור, פרופסור למשפטים מקולומביה, לוקחת את התורה של תומא פיקטי צעד אחד קדימה. בספר חדש היא מסבירה כיצד בעלי ההון משתמשים בחוק כדי להגן על נכסיהם ולהגדיל את הפערים הכלכליים. האם המגפה העולמית תשנה את הכללים?

דפנה מאור,דהמרקר-08.05.20,פורסם ב-18.04.20

"ישנו גוף בממלכה, חזק יותר מכם הלורדים או מבית הנבחרים של הפרלמנט", אמר לורד קמפבל ב-1851, "וזוהי חבורת עורכי הדין במדינה". לפי קמפבל, עורכי הדין הגנו על האליטה העשירה של הממלכה ועל עושרם, בהעניקם להם הגנה משפטית מנושיהם.

250 שנים לפני כן אמר ביל הקצב במחזה "הנרי ה-4" של שייקספיר מה צריך לעשות כדי לשפר את אנגליה: "הדבר הראשון שצריך לעשות הוא להרוג את כל עורכי הדין". ב-2019, בסדרה "הטובות לקרב" חוזרת קריאת הקרב הזו, בעלילה שמתרחשת בשיקגו בתקופת ממשל טראמפ. אף אחד לא באמת רוצה להרוג את עורכי הדין, אולם שאלת השפעתו של החוק והעוסקים בו על הצדק הכלכלי היא מרכזית להבנת התהליכים הפוליטיים והחברתיים בעולם כיום.

 בספרה The Code of Capital: How the Law Creates Wealth and Inequality ("קוד הקפיטל: כיצד יוצר החוק עושר ואי שוויון"), מסבירה קתרינה פיסטור, פרופסור למשפטים מאוניברסיטת קולומביה, כיצד מסייעים החוק ועורכי הדין "למקסם את רווחיהם ועושרם של לקוחותיהם באמצעות שימוש בעמודי התווך של המערכת המשפטית: דיני חוזים, קניין, הערבונות, הנאמנויות, החברות וחוק פשיטות הרגל", תוך שימוש בתמהיל של של זכויות קניין אישיות מודרניות והגבלות פיאודליות על העברות רכוש, שימוש בנאמנויות כדי להגן על נכסי משפחה והקפת ההון של משפחות עשירות בחומות הגנה. התוצאה, על פי פיסטור, היא "אימפריית החוק".

להרחבה