כל כותרות היום | פוליטי
דמוקרטיה במשבר: הנגיף ששינה את שיטת הממשל הישראלית
מגפת הקורונה היתה הגורם המשמעותי ביותר במערכת הפוליטית הישראלית בחודשיים האחרונים – ישראל נוהלה כאוטוקרטיה ונתניהו השליט את רצונו על מדינה שלמה ■ האם הממשל בישראל עבר תהליך חסר תקדים בחסות הקורונה?

חגי עמית,דהמרקר-08.05.20

ביום רביעי הכריע בג"ץ כי אין מניעה שבנימין נתניהו יקים ממשלה, וכי הוא אינו מתערב, נכון לעכשיו, בהסכם הקואליציוני בין כחול לבן לליכוד. החלטה זו הגדילה באופן משמעותי את הסיכוי להשבעת ממשלה חדשה ביום חמישי הקרוב, והפחיתה את הסיכוי לתרחיש שבו ישראל נגררת למערכת בחירות רביעית. בימים אלה, כשישראל יוצאת מהסגר, קל לשכוח שאת מערכת הבחירות השלישית — זאת שנערכה במארס 2020 — קיימנו תוך היערכות להתמודדות עם מגפת הקורונה. ביום הבחירות, 2 במארס, עוד היה ראש הממשלה בנימין נתניהו טרוד בשכנוע האזרחים שהם יכולים להגיע בהמוניהם לקלפיות ללא חשש שיידבקו בנגיף. עבור עשרות הישראלים שחויבו אז לשהות בבידוד הוקמו קלפיות ייעודיות, מבלי לבוא במגע עם אזרחים אחרים.

אם ישראל תיגרר למערכת בחירות רביעית, הקמת קלפיות כאלה כבר לא תהיה רלוונטית. ועדת הבחירות המרכזית תוכל רק לקוות כי הבוחרים לא יהיו חשופים לסכנת הידבקות. גם אם הסכנה תחלוף, שיעורי ההצבעה עשויים לצנוח לאור החשש של חלק ניכר מהציבור הרחב מהתקהלויות המוניות. כפי שזה נראה כיום, לוועדת הבחירות המרכזית לא תהיה ברירה אלא למצוא דרך לאפשר לאזרחים המעוניינים בכך לממש את זכותם הדמוקרטית מרחוק, באמצעות הצבעה אינטרנטית, מבלי להיגרר אל הקלפיות. יהיה קשה לחייב אזרחים מבוגרים עם מחלות רקע לבוא להצביע בקלפי רגיל.

עתה כבר אפשר לומר כי מגפת הקורונה היתה הגורם המשמעותי ביותר במערכת הפוליטית הישראלית בחודשיים האחרונים. אין עוד מדינה שהגיעה למשבר לאחר שלוש מערכות בחירות רצופות כמו ישראל. בהתאם לכך, משבר הקורונה הוא שהיווה תירוץ לבני גנץ לפרק את כחול לבן, לסגת מהבטחתו שלא לשבת בממשלה עם נתניהו ולהקים ממשלת אחדות. עבור נתניהו, משבר הקורונה הוא הנימוק להציג לחברי הליכוד הסכם קואליציוני המנשל את מחצית משרי המפלגה מתפקידם לטובת מפלגה שגודלה הוא שליש מגוש הימין.

להרחבה