פרשנות

היום השני בבג"ץ: רק דיון "מסחרי" על שינויים בסעיפי ההסכם הבעייתיים
ההישג הגדול של השופטים הוא בחילוץ הסכמת השותפים הקואליציוניים שלא לפעול בניגוד לדין, ואת יום הדיונים כולו ניתן לסכם במשפט הנפלא של השופט יצחק עמית: "אדוני מבקש שנוציא צו מוחלט שהופך את העולם לטוב יותר. זה לא בסעדים שלנו"

משה גורלי,כלכליסט-20:08,04.05.20
תגיות:בג"ץ ההסכם הקואליציוני
אסתר חיות
הליכוד
כחול לבן
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות,  פתחה את יום הדיונים השני במרתון נתניהו, בקיצוץ משמעותי של גבולות הגזרה – להוציא מהדיון חקיקה שעברה, חקיקה שבצנרת, וחקיקה עתידית. מה נותר? בעיקר השטחת הכנסת והוועדה לבחירת שופטים, גימוד האופוזיציה, הקפאת המינויים והשקת ממשלה ללא קווי יסוד.

קראו עוד בכלכליסט:
הסתיים הדיון בבג"ץ על ההסכם הקואליציוני: השופטים ביקרו את הקפאת מינויי הבכירים וה"נורווגי המדלג"‏
הנשיאה חיות לעותרים נגד נתניהו: "גם אם לא נקבל עמדתכם – המבצר לא נופל"
שופטי העליון לא התרגשו מהאזהרות על קץ הדמוקרטיה

עו"ד אביגדור פלדמן היה היחיד להתקומם: "אבל זה לא ימנע מאתנו לטעון לגבי החקיקות?". חיות: "מוטב להתמקד בנושאים שבהם ההיתכנות להתערבות גבוהה יותר בשלב זה". כלומר, כבר בתחילת הדיון הבהירו השופטים שלא יתערבו בחקיקה שטרם הבשילה.

1. בניגוד לדיון אתמול שנשא אופי ערכי יותר – האם נאשם יכול לקבל מנדט להרכבת ממשלה ולכהן בראשותה, הדיון היום נשא אופי "מסחרי" יותר, כאשר השופטים מנהלים משא ומתן עם נתניהו, מפלגתו והשותף הקואליציוני – עוה"ד מרדכי ראבילו, אבי לוי, ושימי בר-און בהתאמה – על 'פיין טיונינג' לסעיפי ההסכם הבעייתיים.

כל השותפים לחתונה הזו טרחו להדגיש את התיעוב והחשדנות הבסיסיים שבבסיס הברית הפוליטית שכרתו. עו"ד בר-און אפילו הדגיש את תקופת החירום הבעייתית של ששת החודשים הראשונים כתקופת הסתגלות של הטירונים הפוליטיים שהוא מייצג.

להרחבה