פרשנות

הנאשם נתניהו וממשלתו מגיעים לבג"ץ
תהליך ריסוק הדמוקרטיה הישראלית מגיע מחר ומחרתיים לבג"ץ. 11 שופטי בית המשפט העליון ידונו בעתירות נגד הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו כנאשם בפלילים ובפסילת ההסכם הקואליציוני. העותרים יכולים למצוא עצמם בסוף הסיפור הזה כמי שבאו לקלל ונמצאו מברכים: אם נתניהו צולח את משוכת בג"ץ הוא יחגוג וגם יחקוק על גבו את תו הכשרות. עבורו, העותרים הם בבחינת אליטות שנואות, אך בלעדי אנשים כמותם ראש הממשלה היה מתקשה לשווק את עצמו כמר כלכלה וביטחון

משה גורלי,כלכליסט-20:08,02.05.20
תגיות:בנימין נתניהו
כתב אישום
בג"ץ
בני גנץ
אביחי מנדלבליט
1. מחר (א') יחל בבג"ץ מרתון נתניהו עם הדיון בעתירות השונות שהוגשו. מחר ידונו השופטים בפסילת נאשם בפלילים מהרכבת ממשלה, ומחרתיים בפסילת ההסכם הקואליציוני שמתגבש במקביל למהפכה משטרית־חוקתית שבאה לעולם מסיבה אחת בלבד – ששני ראשי הממשלה החילופיים, בנימין נתניהו ובני גנץ, לא מאמינים האחד לשני. בהחלט, תרומה ישראלית ייחודית לקורס בתולדות מהפכות חוקתיות שנולדות בדרך כלל ממשברים בסדר גודל של המהפכה הצרפתית, מלחמת האזרחים האמריקאית או מלחמת העולם השנייה.

קראו עוד בכלכליסט:
מנדלבליט: נתניהו יכול להרכיב ממשלה – למרות כתב האישום
בג"ץ ידון בשבוע הבא בהרכב של 11 שופטים בכהונת ראש ממשלה תחת כתב אישום
הקואליציה העמומה של בני ובנימין מגיעה לבג"ץ

אפשר לצפות לישועת בג"ץ, אך לא סביר שזה יקרה. הקולבים המשפטיים שניתן לבסס עליהם התערבות שיפוטית הם קלושים מדי. ובכל זאת, חשוב להבין את המקור לתקוותם ולציפייתם של ישראלים רבים להתערבות כזו: התחושה שהגענו לנקודה קריטית בתהליך ריסוק הדמוקרטיה בידי נאשם פלילי חסר מעצורים, שיעשה הכל כדי להישאר על כיסא ראש הממשלה ולהימלט מספסל הנאשמים.

להרחבה