"עכשיו אולי הם ילמדו לקח": במקום לרדוף אחרי מטושים בכל העולם – המדינה היתה צריכה להסתכל מתחת לאף
חודש אחרי שמדינת ישראל חייבה את חברת שיאון מדיקל לסגור את אחד המפעלים שלה, שייצר חומרי חיטוי ומטושים, היא בחרה בו להיות המפעל שייצר מסכות בכמות גדולה כדי לענות על הביקושים ■ עכשיו היא נרתמת למאמץ, ומקווה שהלקח מהמשבר יהיה חיזוק התעשייה המקומית — גם במחיר גבוה יותר

 הדר קנה,דהמרקר-.28.04.20

באפריל 2019, שמונה חודשים לפני התפרצות מגפת הקורונה, נאלץ דניאל לב, הבעלים והמנכ"ל של חברת שיאון מדיקל שמייצרת חומרי חיטוי ומטושים, לסגור את המפעל בקיבוץ הגושרים ולהעבירו למקסיקו. זאת, לדבריו, בגלל הביורוקרטיה של משרדי הממשלה. "במשרד הבריאות החליטו שחומרי החיטוי שמיוצרים במפעל רשומים כתרופה, ולכן אני לא יכול לשווק אותם בארץ, כי הם לא קיבלו את האישורים המתאימים", הוא אומר, "בארה"ב, לעומת זאת, הם רשומים אחרת, ולכן יכולתי למכור אותם שם".

אחרי שלב הסדיר את ענייני המעבר, החל המפעל במקסיקו לפעול בינואר 2020. אלא שחודש לאחר מכן, בתחילת פברואר, בישראל חיפשו נואשות מטושים וחומרי חיטוי והחלו לייבא אותם ממדינות שונות בעולם. "המדינה החלה לקנות ללא הכרה", הוא אומר, "ובמחיר הרבה יותר גבוה מזה שאני הייתי מציע. עכשיו אולי הם ילמדו לקח ויעריכו את חשיבותם של התעשיינים המקומיים על פני היבוא מסין".

וכך, חודש וחצי לאחר שנאלץ להעתיק את המפעל למקסיקו בהוראת משרד הבריאות, בחר אותו משרד בשיאון מדיקל להקים בישראל קו לייצור מסכות N95, העומדות בתקן של משרד הבריאות. על פי תנאי המכרז, החברה תהיה מסוגלת לייצר בקו זה כ–800 אלף מסכות בחודש הראשון, ולהגיע לתפוקה של 1.5 מיליון מסכות עד יוני. ההיקף הכולל של המכרז הוא ייצור של 11 מיליון מסכות תוך חמש שנים (מה שיגיע קודם), בסכום שמוערך ב–55 מיליון שקל.

להרחבה