ראיון כלכליסט

"בפן הכלכלי, במדינת ישראל המשבר לא טופל כלל"
קצת לפני התפרצות הקורונה הכריזה פימי על יציאה לגיוס הגדול ביותר של קרן ישראלית, עם יעד של 1.2 מיליארד דולר; גם בפורטפוליו שלה היו נפגעות, אבל העומד בראשה ישי דוידי חושב שאצלו המשבר נוהל הרבה יותר טוב מאשר ברמה הלאומית: "היו צריכים להקים קבינט כלכלי מההתחלה"; "לא נקבעו מדדים פשוטים שיעזרו לאנשים להבין את עוצמת המשבר"; אבל הוא רואה גם נקודת אור: "זאת הזדמנות להקטין פערים מול הפריפריה"

גולן חזני,כלכליסט-07:05,28.04.20
תגיות:פימי
ישי דוידי
קורונה
פריפריה
משבר הקורונה תפס את קרן פימי בנקודה רגישה. עוד לפני שפרץ, התגלו חריקות ראשונות בקרן הפרייבט אקוויטי הגדולה בישראל, בדמות נסיגה בביצועי המניות של החברות הציבוריות שבשליטתה. מדובר בנקודת זמן רגישה עבור הקרן, שהחלה לפעול לפני 25 שנה. מעט לפני ההתרחשויות האחרונות היא הודיעה על יציאה לגיוס הקרן השביעית שלה, עם יעד גיוס של 1.2 מיליארד דולר — הגיוס הגדול ביותר של קרן ישראלית עד היום. בנוסף, באותו הזמן פימי היתה בעיצומם של שלושה אקזיטים: שתי עסקאות מכירה שכבר נחתמו ואחת בדרך. כעת לא ברור מה יעלה בגורלם.

קראו עוד בכלכליסט:
לאחר השקעה של 25 מיליון דולר – פימי הפכה לבעלת השליטה בעמיעד
הקורונה הבריחה את הרוכשת של קרן פימי לחברת ריווליס
אקזיט נוסף לקרן פימי: מוכרת את מפעלי חמצן וארגון ב-575 מיליון שקל

למרות כל זאת, ישי דוידי, מייסד הקרן והמנכ"ל שלה, אמור להיות מרוצה מהמשבר. משברים מסוג זה הם בדיוק הפתח שמאפשר לקרנות מהסוג של פימי למצוא הזדמנויות גדולות, בדמות חברות שמתרסקות ומשוועות למזומנים ולהשבחה. הרי קרנות ההשקעה, שהן למעשה הטייקונים החדשים, לא זקוקות לבנקים כדי לבצע רכישות: הן מרימות טלפון למשקיעים והכסף שעליו התחייבו זורם.

ולפימי יש רקורד גדול של רכישות. כיום היא מחזיקה ב־50 חברות תעשייה, 30 מהן ישראליות, וב־110 מפעלים וחברות־בנות בעולם. הקרן מעסיקה 30 אלף עובדים בחברות השונות, כך שהיא למעשה המעסיק הגדול במשק. בראיון ראשון מאז פרוץ המשבר, דוידי משיל מעליו את הממלכתיות, שאפיינה את התבטאויותיו בעבר, בנוגע לדרכים שלדעתו יש להתמודד עם הנגיף.

להרחבה