בלעדי לכלכליסט

המדינה תשתתף בהקמת צינור הגז למצרים להבטחת הכנסות
שותפויות הגז המחזיקות במאגרי תמר ולווייתן הציעו למדינה לשאת בעלות הקמת צינור הגז ליצוא למצרים. רשות הגז סירבה להצעה מחשש שתפסיד את דמי ההולכה שנאמדים ב־200 מיליון שקל בשנה. לכן נתיבי גז תישא ב־43% מעלות הקמת הצינור

ליאור גוטמן,כלכליסט-08:18,29.03.20
תגיות:מצרים
צינור גז
לווייתן
תמר
שותפויות הגז שמחזיקות במאגרי תמר ולווייתן הציעו למדינה לממן לבדן את עלות הקמת צנרת יצוא הגז החדשה למצרים, כך נודע ל"כלכליסט". ההצעה הונחה בשבועות האחרונים במסגרת השימוע להקמת מקטע חדש של צנרת מאשדוד לאשקלון, שאורכו 46 ק"מ עם תוואי מעבר דרך הים. המקטע החדש יאפשר את הגדלת יצוא הגז למצרים ואספקת גז בהיקף גדול יותר לאזור אשקלון, ולהסב את פעולת תחנת הכוח הפחמית שם לעבודה בגז טבעי. עלות הצנרת נאמדת בכ־650 מיליון שקל, כאשר המימון שהוצע היה אמור להתגלגל משותפויות הגז לחברת נתיבי גז הממשלתית (נתג"ז) בצורה של הלוואה מטעם השותפויות, שתוחזר לאורך השנים עם הקמת הצינור.

קראו עוד בכלכליסט:
לווייתן ותמר יממנו 56% מעלויות הקמת צינור הגז החדש למצרים, את היתר יממן הציבור
דו"חות רציו מגלים: מצרים יכולה להקטין יבוא הגז מלווייתן אם הנפט יירד מ-50 דולר
פסגות: "ללא מיחזור חוב, אחזקת דלק קידוחים בלווייתן עלולה לעבור לידיים פרטיות"

ברשות הגז, שפועלת תחת משרד האנרגיה, בחנו את ההצעה ודחו אותה על הסף. ההיגיון היה שאם שותפויות הגז הן אלו שיקימו את הצנרת – המדינה לא תוכל לגבות את דמי ההולכה, שנאמדים בכ־200 מיליון שקל לכל שנת הזרמה. בהחלטה הסופית של הרשות מצוין שסך הכנסותיה של נתיבי גז לאורך העשור שלאחר ההקמה יסתכמו בכ־2 מיליארד שקל, ואותו המדינה חששה לאבד. מעיון בדו"ח השנתי של חברת נתיבי גז ל־2019 עולה שההכנסות שלה לשנה שעברה הסתכמו בכ־630 מיליון שקל, ולכן קבלת הכנסות הולכה מהמקטע החדש יגדיל את צבר ההכנסות שלה בכשליש.

להרחבה