בריאות | קורונה
פרשנות:באיחור ניכר ומחשיד, משרד הבריאות נזכר להגדיל את מספר הבדיקות
ישראל אמנם תופסת עצמה כמדינה חזקה, אמידה למדי, בעלת מגוון יכולות טכנולוגיות ומדעיות מתקדמות. אבל בתקופות חירום, ישראל מתקשה לעתים לתרגם את העוצמה הזאת ולהביאה לקו החזית

עמוס הראלהארץ-29.03.20-פורסם ב-05:58

ביום שלישי, ה–10 במארס, בשעות אחר הצהריים, נפגשו ארבע קשישות לשתות קפה בדירה בית האבות "נופים" בירושלים. כמה שעות קודם לכן נודע כי העובדת הסוציאלית של המקום חלתה בקורונה. חלק מחברי ההנהלה וצוות העובדים, שהיו עמה במגע, נכנסו לבידוד. אבל הדיירים לא קיבלו הנחיה להימנע מלצאת מדירותיהם. הסכנה, בעיניהם, עדיין לא נראתה כה מוחשית.

עם ארבע הנשים בדירה היתה גם המטפלת הזרה של המארחת, אזרחית סרי־לנקה. באותו לילה היא התמוטטה, פונתה לקבלת טיפול רפואי ואובחנה כחולת קורונה. בימים הבאים אושפזה גם הקשישה המארחת ובהמשך גם קשישה נוספת – שלוש נשים, מתוך החמש ששהו יחד בדירה במשך מעט יותר משעה, חלו בקורונה.

בזמן שחלף מאז הפך "נופים" למקום מוכר למדי: האתר שבו חוללה הקורונה, לפי שעה, את הפגיעה הקשה ביותר בתחומי ישראל. שלושה מדיירי הבית נפטרו מהנגיף; יותר מ–15 עובדים ודיירים, רבים מהם מאושפזי המחלקה הגריאטרית, חלו ואושפזו. ביום חמישי האחרון, אחרי סדרה ארוכה ונסערת של פניות מצד צוות ההנהלה, הדיירים ובני משפחותיהם, החלו סוף סוף בדיקות קורונה לדיירים ולעובדים שנשארו ב"נופים". הבדיקות הושלמו ביום שישי.

להרחבה