פרשנות
30 מיליארד? באמת?
באוצר אמרו שהוקצבו 30 מיליארד למשבר הקורונה. אלו הם מספרי האמת.
אחרי שמפרידים את האשראי והוצאות הביטוח הלאומי שאינן בתקציב, הסכום מצטמק פי שלוש | החשבונאות היצירתית לא תסייע: החבילה בישראל עדיין קטנה יחסית למדינות אחרות בעולם | האם ביממה הקרובה תבוא בשורה?

מאת יונתן קירשנבאום,דבר 1, עדכון אחרון: 26.03.2020, 8:10

אולי על רקע הביקורת הציבורית הגוברת על גודלה של חבילת הסיוע הישראלית, חזרו בכירים באוצר בימים האחרונים על המספר 30 מיליארד שקל כגובה ההוצאה  להתמודדות משבר הקורונה. בדיקה מעמיקה של המספרים מראה כי מדובר בחשבונאות יצירתית: הכסף שהתחייבה הממשלה להזרים למשק עד כה עומד על 10 מיליארד שקלים לכל היותר, סכום שעדיין ממקם את ישראל בקצה הנמוך של חבילות הסיוע בעולם. איך נוצר הפער, ומה מצבנו ביחס לעולם? קצת סדר במספרים של תקציב הקורונה.

מקום אחר על הסקאלה?
בסופו של דבר, מתוך 35 מיליארד, הכסף שהמדינה הוציאה בפועל בהתמודדות עם המשבר הוא 10 מיליארד בלבד. מדובר ב-0.7% מהתוצר, או במילים אחרות –  אחת מחבילות הסיוע הקטנות ביותר מבין אלו שניתנו על ידי ממשלות ה-OECD. מה שהציבור הישראלי צריך הוא לא מספרים באוויר, אלא כסף שיעזור לו לצלוח את המשבר הזה.​ביממה הקרובה אמור להודיע ראש הממשלה על חבילת סיוע חדשה. האם היא תמקם את ישראל במקום אחר על הסקאלה?

להרחבה