פרשנות

מהו מחיר המצפון של אדלשטיין?
"צו מצפוני לא מאפשר לי לקיים את פסק הדין", כתב יו"ר הכנסת המתפטר כממשיכם של מהטמה גנדי ונלסון מנדלה. סרבנות מצפון היא קטגוריה ערכית ששמורה בעיקר למי שמסרב להרוג בני אדם במצוות ממשלתו. אבל מחיר המצפון של אדלשטיין זול הרבה יותר וכולל בעיקר תשואות מהגוש וממנהיגו.

משה גורלי,כלכליסט-26.03.20,18:58
תגיות:יולי אדלשטיין
דמוקרטיה
הכנסת
בג"ץ
 

כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לראשונה בתקשורת על החלטת היועץ המשפטי לממשלה להגיש נגדו כתב אישום, הוא פצח בנאום נרגש על תרומתו למדינה. כיצד לחם ונפצע, כיצד שירת ותרם. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נקט היום קו "רגשי" דומה כשפרש קצת היסטוריה וביוגרפיה "כמי שנלחם נגד משטרים אפלים כמי ששילם מחיר אישי כבד של שנות מאסר ועבודת פרך על הזכות לחיות כאזרח במדינת ישראל".

זכויותיהם של נתניהו ואדלשטיין שמורות בדברי ימי המדינה וראויות לכבוד ולהוקרה, אבל אין בהן לא זכות ולא רשות לעשות ככל שעולה על רוחם. ובדיוק כמו שנתניהו ניאץ אז את הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה כתופרי תיקים ומבצעי הפיכה שלטונית, כך מנאץ היום אדלשטיין את בית המשפט העליון כמחריב והורס הדמוקרטיה. שני האירועים משתלבים ומשתרגים זה בזה. כחוט השני עוברת ביניהם אותה הרמת יד בריונית על מערכת המשפט לאורך כל שדרותיה. פרקליטות, יועץ משפטי, בית משפט עליון. בבוקר שאלנו האם הליכוד מפלגה או כנופיה? התשובה המצמררת מתחילה להתבהר.

אדלשטיין לא התפטר, אלא האריך את כהונתו עד יום ששי בבוקר. אילו רצה באמת להתפטר היה מעלה לסדר היום את סעיף ההחלפה, כפי שהורה לו בג"ץ, מחליפו היה נבחר, והופ, הוא היה בחוץ. אבל אדלשטיין, נאחז לא רק בכיסאו אלא גם במצפונו. הוא גם הפר באופן הבוטה ביותר את פסיקת בג"ץ, גם מרוויח לנתניהו עוד כמה ימים למיקוחיו הפוליטיים ולהרחקת החקיקה המאיימת עליו, וגם שם את כל אלה על צו מצפונו.

להרחבה