עסקים קטנים | עדכונים שוטפים
חבילת החילוץ של האוצר: כן לעסקים קטנים – לא לעסקים גדולים
באוצר דנים בחבילת הסיוע למשק, כאשר הנטייה היא לדחות לחצים לסייע לעסקים גדולים ■ ההתלבטות תהיה על דרך הרחבת הסיוע לעסקים קטנים ועצמאים: הרחבת הקרן לעסקים קטנים והקלת תנאים, סיוע ישיר לעסקים שנפגעו או תמיכה רוחבית ■ בכל מקרה נדרשים שינויים מבניים

מירב ארלוזורוב,דהמרקר-26.03.20

אחד מאנשי העסקים המפורסמים בישראל, בעלים של רשת קמעונאות מפורסמת, נכנס השבוע למשרד האוצר והתחיל לצעוק. הוא נזף בפקידים על כך שהמדינה אינה מסייעת לעסקים, ואמר להם "הזמנתי מלאים אדירים מסין, עכשיו אין לי למי למכור. אני תכף קורס, ואתם לא עושים דבר".

במשרד האוצר לא אהבו, בלשון המעטה, את התנהלות של אותו איש עסקים. אם הוא התכוון לגרום לפקידים להרתם לעזרתו, הוא כנראה השיג את ההפך המוחלט מכך. "למה צריך לעזור לו?" שאלו פקידי האוצר אתמול.

"העסק הזה כבר הוציא 99% מהעובדים שלו לחל"ת, על חשבון סיוע מהמדינה. הוא הודיע לכל הקניונים, חד־צדדית, שהוא מפסיק לשלם להם שכר דירה — בכל מקרה אין שוכרים אחרים עכשיו, אז ברור שהקניונים יאלצו לספוג זאת. אם ניתן לו תמיכה ונזרים כספי ציבור אליו לעסק, מה יקרה עם הכסף הזה? סביר להניח שהוא ישתמש בו כדי לשלם לספק הסיני, כי הוא לא יכול לקחת את הסיכון שהסיני יפסיק לעבוד איתו, והוא כנראה גם יפרע אשראי לבנק, שגם הבנקים הישראליים מספיק איתנים ולא צריכים כסף עכשיו. אז בשביל מה לעזור? שיטרח ויפנה לשוק ההון, ויגייס שם הלוואה. ההתערבות של בנק ישראל בשווקים, וגם קרנות אשראי שאנחנו נפתח כדי להחזיר את הביטחון לשווקים, הם העזרה היחידה שאפשר וצריך לתת לו".

להרחבה