טלוויזיה | ביקורת טלוויזיה
אדלשטיין ונתניהו מציבים עצמם מעל החוק. באיזו סמכות מוסרית ייאכף הסגר עלינו?
סיקור התפטרות יולי אדלשטיין, מהדורות החדשות

רוגל אלפר,הארץ-26.03.20

קלמן ליבסקינד טען ב"כאן 11" שיולי אדלשטיין משול לסרבן מצפון. הוא הודיע שמצפונו אינו מאפשר לו לעשות את שבג"ץ דורש ממנו, ולפיכך התפטר, תוך שהוא מבקש מהעליון "לכבד את צו מצפונו". אבל ההשוואה אינה במקומה. סרבני מצפון שמסרבים לשרת בצה"ל יושבים חצי שנה בכלא צבאי. הם אינם רשאים לבקש מהרמטכ"ל לכבד את צו מצפונם. ואכן צה"ל אינו מכבד את צו מצפונם, אלא מעניש אותם קשות.

אדלשטיין לא יישב דקה בכלא. ולא זו בלבד שהרשה לעצמו לא לקיים פסק דין של בג"ץ, אלא שגם לא שעה לחוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, שטען כי התפטרות אדלשטיין "אינה מאפשרת את הימנעותו מקיום פסק הדין". איך מכנים אדם שמרשה לעצמו לא לקיים פסק דין של בג"ץ, ולהתעלם מחוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה? איך מכנים אדם שמרשה לעצמו לצפצף על הערכאות המשפטיות הגבוהות ביותר בישראל? בישראל זה נקרא אדם עם מצפון.

אדלשטיין רואה לעצמו זכות להציב עצמו מעל החוק כי היה אסיר ציון. תחושת הזכאות שלו נובעת, בין היתר, מהיותו מאוהב בישראל. אהבתו למדינה מקנה לו, לדעתו, זכויות יתר. גם אדונו בנימין נתניהו סבור שמגיעות לו זכויות יתר. גם הוא חש זכאי להיות מעל החוק, מחוץ לחוק, מעבר לחוק. יש לפטור אותו מהעמדה לדין: כי הוא ראש הממשלה, כי שירת ונפצע בסיירת מטכ"ל, כי שכל את אחיו יוני במבצע אנטבה.

התמונות בטלוויזיה מרחוב גאולה שבירושלים אחרי כניסת התקנות החדשות לתוקף הוכיחו שגם התושבים החרדים שם מעל החוק: כי אלוהים לצדם, או כי פשוט ככה בא להם. הם דורשים לפטור אותם מכיבוד התקנות החדשות, כי הרי יש לכבד את צו מצפונם. מצפונם מורה להם להתגודד בבית הכנסת, להתקהל ולהצטופף במקווה, לשטוף את הרחובות בהמוניהם. באיזו סמכות מוסרית ייאכף הסגר על אזרחי ישראל? באנרכיה הישראלית, איש ואיש ומצפונו. איש איש ומכאוביו וקורבנותיו והישגיו. כולנו נאלצים, בנימוס, לסרב לקיים את החוק. מהיום, כולנו יולי אדלשטיין.

להרחבה