בריאות | קורונה
פרשנות:משבר הקורונה חשף תסמינים של הזנחה ארוכת שנים
מתקבל הרושם שמערכת הבריאות השלימה עם גזירת התפשטות הקורונה, וכל שנותר הוא להציל את בתי החולים מקריסה ■ משרד הבריאות מגלה שהוא הרחק מאחורי משרד הביטחון בניהול משברים ■ ומשבר הנגיף גרם לישראל ולרשות להבין שהן מביטות יחד לאותה התהום

עמוס הראל,הארץ-20.03.20

לב הבעיה של ההתמודדות הישראלית עם משבר הקורונה טמון, עוד לפני ליקויי ההיערכות הנחשפים כעת, במצבה הכללי של מערכת הבריאות במדינה. מערך הבריאות הציבורי הורעב במשך שנים, תוך קיצוץ שיטתי של תקנים וציוד. בתי החולים סבלו מאי־ספיקה כרונית, באופן שבו כל נגיף שפעת עונתי חריף מהרגיל איים למוטט אותם. כעת הם עומדים לפגוש בקורונה כשאינם מוכנים דיים לקראתה, ומספר רב של אנשי צוות רפואי כבר נמצא בבידוד ביתי מחשש להדבקה — וברקע תרחישי האימים לנוכח מה שהתחולל בשבוע האחרון באיטליה ובספרד.

מנת האיסורים היומית נועדה גם לווסת את מספר המגיעים לחדרי המיון בבתי החולים
זו, על סמך שיחות עם אנשי מקצוע רבים השקועים כעת בטיפול במשבר, לב הבעיה, עוד לפני שמדברים על מחסור חמור בבדיקות גילוי ובציוד מיגון לצוותים. יש כאן מחדל מחריד, ארוך שנים, הנוגע לדחיקת מערכת הבריאות לסוף התור. כשהקורונה תעבור, לא יהיה מנוס מהקמת ועדת חקירה ממלכתית. צריך לקוות רק שהציבור הישראלי עוד ימצא כוחות כדי להיאבק על כך.

להרחבה