עסקת הצוללות שלב המימוש
על סף סיכום: אחרי המים העכורים שהציפו את השיח הציבורי ב"פרשת הצוללות", מגיעה העת להתחמש • משרד הביטחון ישלם 1.8 מיליארד יורו, ותאגיד "טיסנקרופ" הגרמני יספק לחיל הים שלוש צוללות מדגם "דקר" • הדגם החדיש והמתקדם יחליף לקראת סוף העשור את צוללות ה"דולפין", שעתידות לצאת מהשירות

אלכס פישמן,ידיעות-אחרונות,25.02.20 

עסקת הצוללות, שעמדה בלב המחלוקת הציבורית המשפטית בישראל בשנים האחרונות, מתממשת. משרד הביטחון וחיל הים משלימים משא ומתן אינטנסיבי עם תאגיד "טיסנקרופ" הגרמני — יצרן הצוללות, במספנות בקיל, גרמניה – לרכש של שלוש צוללות חדישות מהדגם שיכונה "דקר" בהיקף של 1.8 מיליארד יורו.

אלא שבניגוד לעסקה שעמדה בלב המשבר בין משרד הביטחון למשרד ראש הממשלה – מה שהביא בין השאר להתפטרותו של שר הביטחון דאז, משה בוגי יעלון – לא מדובר בתוספת של שלוש צוללות לשש הצוללות הקיימות, כפי שרצה ראש הממשלה, אלא ברכש של שלוש צוללות שיחליפו את שלוש הצוללות הראשונות מדגם דולפין שנקלטו בחיל הים לפני למעלה מ־20 שנה. דגם ה"דקר" החדיש הוא גדול יותר מהצוללות המשרתות היום בחיל הים, מה שמאפשר לו שהייה ממושכת יותר במעמקי הים ויש לו יכולת לשאת ציוד רב יותר וקטלני יותר.

להרחבה