תרבות | דעות תרבות
קצרי רוח-החוף היפה בישראל הפך לחצר המזוהמת של מפעל תעשייתי
בעבר שלטו כאן מפרצים זעירים, מעגן סירות קטן ונוף פתוח של ים כחול. עכשיו שולטים בחוף דור מפלצות מתכת, גז ועשן

משה גלעד,הארץ-17.02.20

ב–1983 יצא הסרט הבריטי המצוין "גיבור מקומי" שכתב וביים ביל פורסיית. חברת נפט אמריקאית מנסה לקנות כפר סקוטי קטן על חוף הים כדי להרוס אותו ולבנות בית זיקוק. הפיתוח ההרסני נמנע בזכות אדם אחד שגר על החוף, מסרב להיכנע לפיתוי הכספי ומונע את החורבן. סוף טוב.

שנים רבות חשבתי שקטע החוף בין דור לבונים למרגלות הכרמל הוא היפה ביותר בישראל. יש בו מפרצים עגולים נהדרים, איים קטנים, מעגן זעיר לסירות דייגים, אתר ארכיאולוגי מסקרן בראש הרכס, שבילי הליכה טובים ובעיקר נוף פתוח של ים כחול ויפה….

…..קו האופק, שבו השמים פוגשים את הים בשני גוונים של כחול, הוא הסיבה שבזכותה הולכים לים. כך זה בכל העולם. אין לנו, העירוניים, בשום מקום אחר קו אופק נקי, ישר, מאוזן לחלוטין. חוף הים אמור לספק את האיזון הזה לנשמה. יומיים חורפיים לצד חוף דור הבהירו לי עובדה פשוטה — גם העונג הפשוט ביותר נלקח מאתנו…

חדר 308 היה אמנם קטן מאוד, אבל לא היה אכפת לנו. צעדנו כמה עשרות מטרים אל החוף ושם נתקענו. קו האופק הישן והטוב היה שם, אבל במרכזו צמח גידול. לפני כמה חודשים הציבו שם את אסדת "לווייתן". האסדה נראית כמבנה תעשייתי מכוער במיוחד. היא מרוחקת תשעה קילומטרים מן החוף, אבל כאשר הראות טובה אי אפשר להתעלם ממנה. היא בליטה שחורה, מחרידה, על קו האופק הישר והנקי. היא לא אמורה להיות שם.

להרחבה