בשוק הזה כבר יש השקעות של 300 מיליארד דולר בשנה – ואיפה ישראל?
כשמשבר האקלים מאיים ועלויות ההפקה של אנרגיה מתחדשת נמוכות מתמיד – החברות הגדולות בשוק האנרגיה הבינלאומי מנסות להתאקלם למציאות החדשה, ומשקיעות גם בחברות סטארט־אפ ישראליות

אמיתי זיו,דהמרקר-16.02.20,פורסם ב-16:24

בספרו "חם, שטוח וצפוף" שפירסם ב–2008, מנסה העיתונאי תומאס פרידמן לשרטט את אתגרי העולם בעשורים הקרובים לאור ההתחממות הגלובלית, ומציע מתווה לתוכנית אסטרטגית לעולם שתבלום את ההידרדרות האקלימית. התוכנית מבוססת על פיתוח אנרגיות חליפיות וניצול אנרגיה באופן יעיל יותר, מה שיצמצם את השימוש בתחנות כוח.

עוד כותב פרידמן על רשת חשמל חכמה — סמארט גריד — שבה הצרכנים הם גם היצרנים, המזינים בעצמם את רשת החשמל עד רמה של שכונות "אוטרקיות" מבחינה אנרגטית. 12 שנים עברו מאז שפורסם הספר הפסימי־אופטימי הזה, ונראה שתחזיותיו של פרידמן, השליליות והחיוביות, מתחילות להתמשש.

"כל שחקניות הענק עוברות שינויים והן חייבות להתאקלם לעולם שמבוסס על תשתית גמישה. ישראל ידועה כמקום שאפשר למצוא בו פתרונות חדשים"
על התחזיות השליליות אין צורך להרחיב, מספיק להסתכל על התמונות מאוסטרליה. אבל גם בצד החיובי קורים דברים עצומים: 60% מהאנרגיה החדשה בעולם, תחנות הכוח שקמו לאורך 2019, היתה מבוססת על אנרגיה מתחדשת, רובה סולארית אבל גם מבוססת רוח. על פי דו"ח מצב האנרגיה המתחדשת של בלומברג, מאז 2010 מחיר הפאנלים הסולאריים ירד ב–85%; מחירי הסוללות ירדו בשיעור זהה, ומחירי טורבינות הרוח ירדו ב–49%. במדינות כמו איסלנד ונורווגיה, המקורות המתחדשים הם כבר כמעט 100% מהייצור; בברזיל זה 80% ובקנדה 65% — והמספרים רק עולים.

להרחבה