אבוג'ן איחרה את רכבת הקנאביס? "המשקיעים שיגעו אותנו שניכנס לעולם הזה"
באמצע השנה שעברה הודיעה אבוג'ן על הקמת חברה בת בשם קנוניק, שתתמקד בקנאביס ■ בענף חושבים שהחברה נכנסה לתחום באיחור, אבל המנכ"ל משוכנע שהעיתוי נכון: "הרבה חברות יעזבו, אבל חברה עם אסטרטגיה בוגרת ודנ"א נכון – תשרוד"

שלי אפלברג,דהמרקר-12.02.2020 06:14 עודכן ב: 06:26

מאז שהוקמה ב-2002 השקיעה אבוג'ן (498.9 -2.1%) , שהחלה את דרכה בתחום הגנומיקה לצמחים, 150 מיליון דולר במחקר ופיתוח. כעת החברה הוותיקה מנסה לכבוש את שוק הקנאביס באמצעות ההתמחות שלה בביולוגיה מחשובית לפיתוח ותכנון מוצרים בשוק בעלי החיים. באפריל 2019 הודיעה אבוג'ן על הקמתה של החברה הבת קנוניק, מתוך שאיפה שהיכולת שלה בביולוגיה מחשובית, יחד עם בינה מלאכותית וביג דאטה תאפשר לה לייצר מוצרי קנאביס איכותים.

שוק הקנאביס לא התרגש מההכרזות של אבוג'ן. החברה לא הצליחה עד כה להוכיח כי התיאוריה שהיא מפתחת במעבדות יכולה להיות מתורגמת להכנסות או לרווחים, מה שהוביל לקריסת המניה. גורמים בענף גם טוענים שאבוג'ן עלתה באיחור על רכבת הקנאביס, שכן המתחרות כבר בונות מפעלים, קצרו במצטבר אלפי דונמים של קנאביס רפואי, נמצאות בשלבי ניסוי שונים על מטופלים, והציגו מוצרים שפותחו – ואילו קנוניק עדיין לא יצאה משלב המעבדה ולא עברה את השלב הפרה-קליני שאותו היא עורכת על כמה שתילים בשלוש חממות בקיבוץ נען.

מנכ"ל קנוניק, ארנון היימן, חושב שהטענה לא נכונה. "לא פיספסנו את הרכבת. נכנסו בזמן הנכון לתחום הקנאביס, בשלב שבו התעשייה הבינה מה האתגרים והכאבים העומדים בפניה".

להרחבה