זירת הדעות

דיל המאה האמיתי: לישראל אסור לפספס את המהפכה החדשה
למרות ההישגים בהפחתת פליטות הגז וקידום תוכניות אסטרטגיות של משרד האנרגיה, ישראל עדיין לוקה בחסר ■ יישום ה"גרין ניו דיל" בישראל יביא לתועלת כלכלית של 400 מיליארד שקל בשנה. לממשלה הבאה יש הזדמנות יוצאת דופן

ירון נוידרפר,דהמרקר-04.02.20

בדצמבר האחרון הוכרזה תוכנית "הגרין ניו דיל". שם התוכנית — שנבחר כמחווה לניו דיל האמריקאי משנות ה–30 של המאה הקודמת — אמור לרמוז על ההצלחה המסתמנת של העברת האיחוד האירופי — אחד מגושי הכלכלה הגדולים בעולם — למסלול ירוק וידידותי לסביבה. WIN־WIN כלכלי, חברתי וסביבתי.

התוכנית המהפכנית שהוצגה על ידי הנציבות האירופית כתוכנית העבודה לעשור הקרוב, שמה לה למטרה לשנות את התפישה הכלכלית והסביבתית הישנה שמעודדת, בין היתר, שימוש במקורות אנרגיה מזהמים, ונועדה בסופו של דבר להפוך את אירופה עד 2050 ליבשת נייטרלית מפליטת פחמן דו־חמצני. התוכנית זוכה לרוח גבית כלכלית מהאיחוד האירופי, שמתכוון להשקיע בה כ–500 מיליארד יורו עד 2030. כרבע מהתקציב הכולל שלו.

לפי דו"ח של פירמת BDO, ישראל היא המדינה הרביעית ב–OECD בהפחתת פליטות גזי חממה ביחס לתוצר. פליטת גזי החממה בישראל היא כיום 9.95 טון לנפש, והתחזית ל–2030 — שהצריכה תרד ל–7.7 טון לנפש, כלומר, ירידה של 35% בעשור. עם זאת, למרות ההישגים בהפחתת פליטות הגז וקידום תוכניות אסטרטגיות כמו התוכנית "להצלת ישראל מאנרגיה מזהמת" של משרד האנרגיה, ישראל עדיין לוקה בחסר בצד השני של המטבע — נושא האנרגיות המתחדשות — במעבר לכלי רכב חשמליים, בנייה ירוקה, צרכנות חומרים מתכלים ועוד.

להרחבה