חדשות | מדיני ביטחוני

פרשנות

המחדל, הדיווח המאוחר וההבטחות המופרזות: הצפת המטוסים מעלה סימני שאלה

פגעי מזג האוויר חשפו את התלות העמוקה של הרשויות המקומיות בצה"ל. הפגיעה בשמונה מטוסים, ובעיקר הצהרות חיל האוויר על חזרה לשגרה מהירה, מתגבשות יחד לתמונה מדאיגה אף יותר

עמוס הראל,הארץ-17.01.20
פורסם ב-01:27

כשמלחמה עם חיזבאללה ואיראן מוזכרת כאפשרות ריאלית, אם לא כגזרת גורל ממש, כדאי תמיד לעצור ולהרהר גם בנזקים הצפויים ממנה. הרמטכ"ל אביב כוכבי, בנאום שבו דיבר על סכנת המלחמה בצפון, ניסה לעשות מעין תיאום ציפיות עם הציבור הישראלי, כשהתייחס לראשונה באופן מפורט למחיר שיגבה ירי מסיבי של טילים ורקטות מן העורף האזרחי. נספוג אש כפי שלא חווינו בעבר, הודה הרמטכ"ל.

דווקא פגעי מזג האוויר בשבועות האחרונים סיפקו המחשה לדבריו והדגישו את הליקויים והפערים בהתמודדות של המדינה עם אסונות אפשריים. הדברים ניכרו בשלושה אירועים שונים — ההצפות בנהריהטביעתם של בני הזוג בהצפת המעלית בתל אביב והנזק הכבד שנגרם למטוסי אף–16 בבסיס חיל האוויר בחצור.

 מבחינת צה"ל, האירוע החמור ביותר של ימי הסערה קרה בחצר האחורית שלו, בדירים התת־קרקעיים (דת"קים) של בסיס חצור, שם גרמה הצפה פתאומית לנזקים בהיקף מיליוני שקלים (בהערכה ממעיטה) והשביתה זמנית מפעילות שמונה מטוסי אף–16. כבר נכתב ב"הארץ" על שיקול הדעת השגוי שגרם עיכוב מיותר, הן בדיווח של צה"ל על התקרית לציבור והן בעצם פרסום הידיעה בכלי התקשורת בשל המגבלות שהטילה הצנזורה הצבאית (פרסום הידיעה עוכב בשלושה ימים; תמונות המטוסים הטבועים — בארבעה). בינתיים מינה מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, צוות תחקיר לבדיקת נסיבות האירוע. חזקה על חיל האוויר, הגאה בתרבות התחקירים המפוארת שלו, שירד לשורשי התקלה.

ועדיין ראוי להעיר כאן כמה הערות. ראשית, ההצפה לא נחתה על החיל בהפתעה מוחלטת. החזאים צפו סערה ובחיל האוויר יש נהלים מפורטים, ארוכי שנים, המסדירים היערכות מראש לפינוי מטוסים וציוד ממקומות נמוכים בבסיסים, שמועדים לפורענות במזג אוויר חורפי. בבסיס חצור עצמו אירעה הצפה בחורף 1992 ופונו מטוסים מדת"קים. הצפות דומות, שחייבו חילוץ מטוסים, זכורות גם בתל־נוף ובבסיסים אחרים.
מהעובדה שרק חלק ממטוסי הקרב בשני הדת"קים שהוצפו ניזוקו אפשר להבין שהיו מטוסים שחולצו ברגע האחרון – כלומר: התגובה המאוחרת (בשל היערכות לקויה) הביאה לפגיעה בשאר המטוסים.