לא רוצה כסף מזוהם: בלאקרוק יוצאת מהשקעות מזיקות לסביבה
ענקית ההשקעות המנהלת כ־7 טריליון דולר מתריעה על השפעות משבר האקלים: תפסיק בצעד דרמטי להשקיע בחברות מזהמות ותגדיל את ההשקעות החברתיות • ואילו בישראל המודעות בשוק ההון לסוגיות הללו נמוכה ועלולה לעלות ביוקר

עירית אבישר,ידיעות-אחרונות,ממון • 14.01.2020 

משבר האקלים אינו מטריד רק את ארגוני הסביבה: חברת ההשקעות הגדולה בעולם, בלאקרוק, שלחה אתמול מכתב דרמטי למשקיעיה ולמנהלי החברות שבהן היא משקיעה והתריעה כי משבר האקלים הפך לסיכון פיננסי של ממש.על רקע זה מתכוונת בלאקרוק לצאת מהשקעה בחברות שיותר מ־25% מהכנסותיהן מגיע מייצור פחם תרמי המזיק לסביבה, ולדרוש מהחברות שבהן היא משקיעה לדווח כיצד הן נערכות למשבר."במשך 40 שנות הקריירה שלי בתחום הפיננסים הייתי עד למספר משברים כלכליים", כתב לארי פינק, מנכ"ל ונשיא בלאקרוק המנהלת קרוב ל־7 טריליון דולר. "אבל גם כשהאירועים נמשכו שנים הם היו לטווח זמן מוגבל. במקרה של שינוי אקלים הדבר שונה. גם אם רק חלק קטן מהתחזיות יתממשו, הן יביאו למשבר ממושך ומבני שישפיע על חלוקת ההון, ועל חברות, משקיעים וממשלות להיערך לכך".

להרחבה

 

לדבריו, אירועי מזג האוויר הקיצוניים, הכוללים בין היתר שריפות, שיטפונות ובצורת, עשויים להשפיע על מגוון תחומים כמו ביטוח ומשכנתאות, מחירי המזון והייצור והצמיחה בשווקים מתפתחים.

 

 

 

כמו כן, פינק הודיע במכתבים למשקיעים ולמנכ"לים כי בלאקרוק תשים דגש רב יותר בבחירת השקעותיה על פרמטרים מתחום הסביבה, החברה והממשל התאגידי מתוך מחשבה שהשקעה בחברות כאלה תניב למשקיעים תשואה טובה יותר. פינק אף הציב לעצמו יעד – להגדיל פי עשרה את ההשקעות בתחום מ־90 מיליארד דולר כיום לכטריליון דולר בעוד עשור.

 

ההחלטה באה ברקע לביקורת ולחצים שהופעלו על בלאקרוק באחרונה לנוכח השקעותיה הגדולות בחברות דלק מזהמות. פינק ציין במכתבו כי הסוגיה הזאת מטרידה משקיעים.

 

"בשנים האחרונות יותר ויותר לקוחות שלנו מתמקדים בפרמטרים חברתיים וסביבתיים בבחירת ההשקעה שלהם, מתוך הבנה שגורמים אלו יכולים להשפיע על צמיחה כלכלית ועל מחיר הנכסים", כתב, והעריך כי מגמה זו תואץ, שכן היא מונעת בעיקר על ידי הדור הצעיר שהולך ותופס משקל רב יותר בעולם העסקים והכלכלה.