אנרגיית השמש יכולה להציל אותנו. כך נראה המאמץ המדעי לרתום אותה
אנרגיה מתחדשת היא אחת התקוות היחידות של המין האנושי מול משבר האקלים. באוניברסיטה העברית מייצרים תאים סולאריים חדשניים מחומרים שכבר קיימים בטבע, וכבר מדמיינים חלונות עתידניים שיוכלו להפיק חשמל ■ מבעד למעבדה: מדור חדש מספק מבט מבפנים על מחקרים פורצי דרך בישראל

אסף רונאל,הארץ-17.12.2019

שעה אחת של אנרגיה מהשמש שווה לכל האנרגיה של כל סוגי הדלק שמשמשים את העולם כולו במשך שנה. כאשר הפלנטה כולה צוללת לתוך משבר אקלים חסר תקדים, היכולת לרתום כמה שיותר מהאנרגיה הזו לקיום הציוויליזציה האנושית – כתחליף לדלקי המאובנים המזהמים – נראית כמו אחת התקוות היחידות של המין האנושי לצלוח בשלום את האסון הסביבתי מעשה ידיו.

 אין חדש תחת השמש: העולם מאמץ את האנרגיה הסולארית, ובישראל לא עומדים בקצב
המדינה מונעת אנרגיה סולארית ממי שבאמת זקוק לה
חוקרים המקדישים את חייהם לפיתוח דרכים חדשות לייצר פאנלים סולאריים זולים ויעילים יותר אמנם לא זוכים לאותה תשומת לב כמו מדענים שמנסים לפענח את סודות הגנום או היקום, אבל השפעתם על חיי היום יום של כל אחד מאתנו עשויה להיות משמעותית יותר מכל גילוי אסטרונומי, עוצר נשימה ככל שיהיה.

אז כיצד נראים ניסיונותיהם של חוקרים לחולל מהפכה ב"תעשיית אנרגיית השמש" ולהציל את התרבות האנושית מהתמוטטות? פרופסור ליעוז אתגר מהמכון לכימיה בפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטה העברית מספר שהדרך שאימץ היא לחפש חומרים קיימים בטבע המצטיינים בקליטת אנרגיית השמש, ולהשתמש בהם כדי לייצר תאים סולאריים חדשניים.

להרחבה