Facebook © 2019

‏‎Omer Laviv‎‏
‏20‏ שעות · 
לקרוא ולהפנים
מחזקים לייק לדף-‏3 בנובמבר‏ ב-‏13:00‏ · 
Barak Gonen
עד השבוע לא שמעתי על ארז תדמור, אבל בתור בוגר תלפיות ו-8200 הרגשתי שדבריו בהפגנה כוונו אלי אישית.

לטובת מי שלא עקב, מר תדמור השתלח בילדי השמנת שנולדו למשפחות הנכונות ש"מנצלים את הצבא כדי להתקמבן. הולכים ל-8200, לתלפיות, למודיעין. הם חולבים את מה שיש למדינה הזו לתת בכל דרך אפשרית…".

אז בבקשה, הנה תגובתי. יש בעולם שני סוגים של אליטות. יש אליטה משרתת, ויש אליטה מנצלת. אליטה היא משרתת כאשר האנשים החברים בה עושים הכל למען קידום השגשוג במדינה. אליטה היא מנצלת כאשר החברים בה משתמשים במדינה כדי לקדם את השגשוג האישי שלהם. למדינות ששולטת בהן אליטה מנצלת אין קיום, לפחות לא לאורך זמן. יוצאי תלפיות ו-8200 הם בפירוש אליטה משרתת. לעומת זאת, מר תדמור מגן על האליטה שנמצאת כרגע בשלטון, ואשר כל אזרח יכול לשפוט לבד אם היא אליטה משרתת או שמזמן נחצו שם הגבולות והוטבעו בשמפניה ורודה, ענני סיגרים ופרשיות שוחד.

מי מקומבן בגיוס?
ובכן, לא עשיתי קומבינות כדי להתגייס לתלפיות. להיפך. הייתי בן 17 ונחוש ללכת לשירות קרבי. בצו הראשון רשמתי עדיפויות: פלס"ר שריון, מורן, מגלן.
אז איך הגעתי לתלפיות? עד היום אינני יודע מדוע הצבא בחר דווקא בי. אמנם הייתי תלמיד מצטיין אבל היו טובים ממני בכיתה שלי. בכל מקרה התקדמתי במיונים. בשלב האחרון, ראיון קבלה מול קצינים בכירים ופרופסורים, קבלתי רושם שבמקרה שלי אוכל לתרום למדינה יותר בתור איש טכנולוגיה מאשר בתור לוחם. מי שמכיר את כישורי הניווט שלי יודע שהם פגעו בול.

מהיום הראשון לגיוס ידעתי שאני חי חיים נוחים יחסית ושיכלתי במקום זאת להיות בגולני ולסכן את חיי. זה היה ברור לכל חברי למחזור בתלפיות. הידיעה הזו יצרה אצלי תחושת חוב שצריך להחזיר. החזרתי אותו בפיתוח מערכות טכנולוגיות שנתנו למדינה מידע ייחודי על המתרחש באיראן ובארגוני טרור.
אני מבין את ההגיון הצבאי. להיות קרבי זה ערך, אבל לצבא דרושים גם אנשי טכנולוגיה מתקדמת ומודיעין. על כן הדיבורים המזלזלים על מי שהולכים ל-8200 ותלפיות במקום לקרבי הם קשקוש.
האם אין קומבינות בצבא? ביחידות עילית טכנולוגיות מאד קשה לקמבן מישהו שאינו מוכשר, כי הבלוף נחשף מהר. לעומת זאת, לעיתים אני תוהה איך התמזל מזלו של יאיר נתניהו לשרת בדובר צהל.

מי חולב את המדינה?
האנשים ששירתו איתי בתלפיות הם קבוצת האנשים המופלאה ביותר שאפשר לדמיין. סיימנו 18 איש בלבד. בתוך קבוצת האנשים הקטנה הזו יש אנשים שעושים קריירה בטחונית מדהימה, פרופסורים, אנשי הון סיכון, יזמי הייטק. למחזור יש אפילו נוכחות בחללית "בראשית". ויש גם מורה אחד.

כן, אני מורה בבית ספר תיכון. זו הדרך הפרטית שבה בחרתי לחלוב את המדינה. אני גם מעביר הכשרה טכנולוגית לחרדים וחרדיות, במטרה לסייע להם להשתלב בהייטק ולתרום לשגשוג כלכלת המדינה.

בשנים האחרונות אני עוסק בהתנדבות בנושאים כלכליים, במסגרת עמותת צדק פיננסי. הגעתי למסקנה שאכן יש מי שחולבים את המדינה. חליבת האזרחים מתרחשת בעיקר דרך הריכוזיות, ודרך השקעת הפנסיות שלנו בצורה מפוקפקת. מי שחולבים אותנו צריכים השפעה פוליטית, שאותה משיגים לרוב באמצעות שליטה בעיתון. תשאלו את מי שעמד עם תדמור על הבמה, אלי ציפורי, שהיה סגן עורך גלובס תחת בעל הבית אליעזר פישמן ושירת אותו נאמנה. באמצעות כוחו התקשורתי, פישמן הצליח לחלוב מהציבור מיליארדים. תדמור יכל להפנות את הזרקור לבעיות המבניות בכלכלה, שגורמות לכל כך הרבה ישראלים להשאר מאחור. הוא יכל לספר לקהל שבשבוע שעבר ממשלת המעבר בראשות ביבי החליטה על ביטול מענקי האיזון לפריפריה, בד בבד עם העלאת תקציב המועצות הדתיות. המשמעות היא פחות תקציב לחינוך בפריפריה. במקום זאת, קל יותר להפנות את חיצי השנאה והזעם אלי ואל חברי.

למקור