שלישי 08 באוקטובר 2019
סכין בגבנו

מאת שמעון שיפר,ידיעות-אחרונות,
חדשות • 08.10.2019

46 שנה אחרי שדור של ישראלים שמע בחרדה ובהפתעה מוחלטת את הצפירות שהפרו את הדממה המוכרת להם ביום כיפור, יתכנסו הערב רבים בבתי הכנסת לתפילת "כל נדרי". ברקע ניתן להצביע על איומים טריים שמקורם באיראן, שמחייבים את קובעי המדיניות לערוך חשבון נפש ולספק הסבר מלא לשאלה איך הגענו למצב שטילי שיוט איראניים שהוצבו בצפון עיראק, כפי שחשף ראש חטיבת המחקר באמ"ן, מכוונים לעבר יעדים בישראל.

הפגיעה האנושה במתקני הפקת הנפט של הסעודים באמצעות טילי השיוט ששוגרו מאיראן, ולא נענו בשום צורה מצד ממשל טראמפ, ממחישה את הקריסה המלאה של תפיסת הביטחון שמוביל נתניהו, שביסס את כל מהלכיו על "הנשיא הידידותי ביותר שיושב בבית הלבן"….

…..

המסקנה חייבת להיות חד־משמעית: טראמפ הפך מבחינתה של ישראל למשענת קנה רצוץ. לא ניתן עוד לסמוך עליו. קיים חשש אמיתי שאיראן תמשיך להתגרות בנו ותאלץ אותנו להתמודד עם משטר האייתוללות בלי המטרייה האמריקאית. המציאות האסטרטגית שנחשפת לנגד עינינו מחייבת חשבון נפש מצד נתניהו, שהניח את כל קלפיו בצידנית של דונלד טראמפ. ועכשיו מבקש ראש הממשלה תוספת של לפחות ארבעה מיליארד שקל לתקציב הביטחון כדי לרכוש אמצעי הגנה מול טילי השיוט האיראניים שמכוונים אלינו בעיראק.

בלי ציניות: אפשר להציע לשר הביטחון נתניהו להימנע מהליכה לבחירות במועד ג' ובכך לחסוך מיליארד וחצי שקלים. חבל על מיליארד וחצי השקלים שנשפכו על קיום הבחירות במועד ב'.

ההצהרות האחרונות של טראמפ והמשמעות שלהן הן לא רק סכין בגבם של הכורדים אלא גם סכין בגב

להרחבה