אם יתברר שזה נכון, זו תהיה אחת התגליות הגדולות בהיסטוריה האנושית
עצם מוזר ודמוי־פנקייק שהתגנב למערכת השמש הסעיר את הקהילה המדעית. כל זה היה כאין וכאפס לעומת הסערה שהתחוללה כשפרופ' אבי לייב, ראש המחלקה לאסטרונומיה באוניברסיטת הרווארד, פירסם מאמר שבו שיער שמדובר בלא פחות מחללית ריגול חוצנית. בראיון עמו הוא מספר מדוע טרם פגשנו צורות חיים אחרות, ולמה הדבר הכי טוב שיכול לקרות לנו הוא דווקא גילוי של ציוויליזציות מתות

מאת עודד כרמלי,הארץ-29.09.2019

החללית המדוברת היא אומואמואה. למי שלא עוקב אחר חדשות החלל, אומואמואה הוא העצם הראשון בהיסטוריה שזוהה בוודאות ככזה שבא מחוץ למערכת השמש. האורח הבינכוכבי הראשון הגיע אלינו מכיוון וגה, הכוכב הבהיר ביותר בקבוצת הכוכבים נבל, המרוחק 26 שנות אור מאיתנו. בסרט "קונטקט", וגה הוא הכוכב שממנו נשלח אות הרדיו לג'ודי פוסטר.

במציאות, את אומואמואה גילה אסטרונום קנדי בשם רוברט ווריק, באמצעות הטלסקופ Pan-STARRS שבמצפה הכוכבים הלהאקאלה, הוואי. בשפה ההוואית, "אומואמואה" פירושו "שליח ראשון שבא מרחוק", ובמילים אחרות — "סייר". הסייר התגלה ב–19 באוקטובר 2017, קרוב להחשיד לכדור הארץ (קרוב באופן יחסי, כמובן: אומואמואה התגלה כשהוא במרחק 33,000,000 ק"מ מאיתנו, או כ–85 פעמים המרחק מכאן לירח).

בזמן שכל כוכבי הלכת, האסטרואידים והשביטים שמוצאם במערכת השמש שלנו מקיפים פחות או יותר את מישור המילקה, שכן הם נוצרו מאותה דיסקת גז ואבק שהסתובבה סביב עצמה, אומואמואה נכנס למערכת השמש מצפון למישור, במסלול היפרבולי קיצוני ובמהירות של 26.3 ק"מ לשנייה מעבר למהירות המילוט ממערכת השמש.

להרחבה