בעולם | המזרח התיכון
פרשנות

בדרך לשולחן המו"מ החתן האמריקאי מוכן, הכלה האיראנית עדיין מהססת
באיראן מנסים להראות שפיטורי בולטון לא השפיעו על עמדתה בנוגע לפתיחה במו"מ, אך הצעד עשוי לפתוח דיון על תנאים מקדימים. במקרה כזה, ספק אם לישראל יהיה תפקיד משמעותי בתחרה העדינה שוושינגטון תנסה לרקום כדי להקל על איראן מבלי להסתכסך עם סעודיה

צבי בראל,הארץ,12.09.2019

אולם לציר וושינגטון־טהראן ולמשא ומתן ביניהן עשויות להיות השלכות דרמטיות על האזור כולו. ישראל רואה עצמה כנפגעת העיקרית מפיוס אמריקאי־איראני, מהלך שימוטט את מדיניות העימות הישראלית ושעלול להגביל את פעילותה הצבאית נגד איראן בזירות אחרות כמו סוריה, לבנון ועיראק. אין מדובר רק בעימות הבילטרלי שבין ישראל ואיראן — הקואליציה הערבית שבהובלת סעודיה תצטרך גם היא להסיק מסקנות ולשנות אסטרטגיה.

 
הסדקים בברית הזאת כבר החלו להיראות בגלוי במחלוקת שמתחוללת בין סעודיה לאיחוד האמירויות ביחס להמשך הלחימה בתימן. נסיגתה החלקית של איחוד האמירויות מן הזירה התימנית, תמיכתה במיליציות הבדלנים הדרומית שכבשה לפרק זמן קצר את העיר עדן, ופיתוח היחסים המסחריים עם איראן, הבהירו ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ולטראמפ שהמושג "קואליציה" והמערכה לבלימת השפעתה של איראן במזרח התיכון הולכים ומתאדים.

להרחבה