זירת הדעות

תפסיקו לתקוף את הרופאים שתומכים בסיגריות האלקטרוניות
דחיית אמצעים המיועדים להפחתת נזקי העישון הוא מהלך לא רציונלי ■ מכשירי איוד מהווים חלופה פחות מזיקה עבור מעשנים בגירים, להוציא הנזקים ארוכי הטווח שטרם נבחנו

 יהודה אדלר,דהמרקר-08.09.2019 17:27 עודכן ב: 09.09.2019 18:17

פרופ' אדלר הוא מומחה לקרדיולוגיה, יו"ר האיגוד האירופי למחלות שריר וקרום הלב, וחבר בוועדה המדעית של ג'ול

באחרונה נשמעה טענה שהרופאים החברים במועצה להפחתת נזקי העישון שיזמה חברת ג'ול ישראל מועלים בתפקידם. הטענה הזו נשמעה מפי ארגון חברתי שאמור, כך על פי המשתמע, לייצג את אינטרס הציבור הרחב, כולל ציבור המעשנים.

אנו, הרופאים החברים במועצה, השקענו את מרבית חיינו בניסיון להצלתם ושיפורם של חיי אנשים תוך נאמנות מוחלטת לשבועת הרופא. אנו בוחרים להסתכל תמיד על התמונה המלאה ועושים זאת לאחר שהשקענו את זמננו בלמידה, סקירה של מאמרים ומחקרים בלתי־תלויים, בחינה מדעית של הנושא תוך הישענות על גופי בריאות ומשרדי בריאות מובילים בעולם.

בניגוד לאמירות שאנו רואים כביטוי לחוסר אחריות על מכשירי האיוד והסכנה הכרוכה בשימוש בהם, למידה של הנושא מראה באופן חד־משמעי ובלתי משתמע לשני פנים — מכשירי איוד מהווים חלופה פחות מזיקה עבור מעשנים בגירים, להוציא הנזקים ארוכי הטווח שטרם נבחנו.

הדברים האלה לא באים מפינו, אלא מפי ארגונים אובייקטיביים ומשרדי בריאות ברחבי העולם, כמו בבריטניה, ניו זילנד, קנדה, צרפת, האגודה הבינלאומית לחקר הסרטן (IARC) בארגון הבריאות העולמי (WHO) וכן ה–CDC האמריקאי. גם משרד הבריאות הישראלי, בעמדתו הרשמית, הבהיר כי אין מחלוקת שסיגריות אלקטרוניות בטוחות יותר מסיגריות רגילות.

להרחבהhttps://www.themarker.com/opinion/.premium-1.7809825