יצוא הגז מישראל מסתבך: תאילנד תובעת את מצרים במיליארד דולר – בגלל הצינור של EMG
ענקית האנרגיה PTT, שמחזיקה 25% מ-EMG, טוענת שמצרים לא עמדה בהתחייבויותיה לספק גז, וגרמה לה נזק משמעותי ■ TTP לא היתה צד בהסכמים לרכישת השליטה בצינור EMG – חרף אחזקתה הגדולה ■ "וול סטריט ג'ורנל": בעיות ביטחוניות ומשפטיות יקשו על יישום ההסכם

 ערן אזרן,דהמרקר-09.09.2019 07:07 עודכן ב: 07:54

האם סכסוך בין אחת השותפות המרכזיות בצינור EMG לבין ממשלת מצרים מאיים על עסקת הגז עם ישראל? PTT Energy Resources, ענקית האנרגיה שבשליטת ממשלת תאילנד, הגישה תביעת פיצויים בסכום של מיליארד דולר נגד ממשלת מצרים. PTT, שמחזיקה ב–25% מחברת EMG, טוענת שמצרים לא עמדה בהתחייבויותיה לספק גז דרך הצינור — ומשכך גרמה לה נזק משמעותי.

ב"וול סטריט ג'ורנל" נטען כי בעיות ביטחוניות ומשפטיות יקשו על יישום ההסכם. "עסקת הגז הישראלית־מצרית מ–2018, שתווכה בעזרתה של מחלקת המדינה האמריקנית, נועדה לייסד שותפות אנרגטית בין שתי המדינות. ואולם, העסקה הסתבכה בשל עיכובים ביורוקרטיים, סוגיות ביטחוניות והידיינות משפטית", כתב ג'ארד מלסין, שליח "וול סטריט ג'ורנל" למזרח התיכון, היושב במצרים.

לפי "וול סטריט ג'ורנל", גורם ראשון שמקשה על יישום העסקה הוא התביעה של PTT: "התביעה תקשה על קהיר למכור לציבור את עסקת הגז הרגישה עם ישראל בשל החשדנות העמוקה של המצרים כלפי ישראל. התביעה עלולה להוביל לשנים של הידיינות משפטית, תוך שהיא תמקד את תשומת הלב (הציבורית) להתמוטטות העסקה הקודמת מ–2005".

ב"וול סטריט ג'ורנל"' ציינו עוד כי הסכם הגז עם ישראל בעשור הקודם נהפך סמל לשחיתות, לאחר שבכירים במצרים הסכימו למכור גז במחירים נמוכים מהשוק בתמורה לשוחד. "ב–2012 נידונו שר נפט מצרי לשעבר, יו"ר חברת הגז הלאומית ואיש עסקים בולט למאסר בגין בזבוז כספי ציבור בעסקה. זה גם עורר את התנגדותם של המצרים, שנשארו ספקנים ביחס לקשרים של מדינתם עם ישראל", נכתב בעיתון.

להרחבה