שיא עולמי של מחיר חשמל סולארי נמוך במכרז פומבי של חשמל סולארי בפורטוגל.

מאת אמנון פורטוגלי-‏3 ספטמבר, 2019

פורטוגל פרסמה ב -8 באוגוסט את התוצאות הסופיות ושמות התאגידים הזרים הגדולים שזכו במכירה הפומבית הראשונה של חשמל מתחנות כוח סולאריות שנערכה במדינה ביולי 2019. המכרז נחשב לאבן דרך עולמית עם מחירי החשמל הסולארי, ככל הנראה הנמוכים ביותר בעולם עד עתה.
המכירה הפומבית של חודש יולי הביאה להסכמים עם מחירי החשמל הנמוכים ביותר, בהפרש ניכר, שהוענקו באמצעות מכירה פומבית ציבורית באירופה, ומספקת מדד לתחרותיות הכלכלית ההולכת וגוברת של חשמל ממערכות סולאריות באזור.
התעריף הנמוך ביותר היה 14.76 אירו למגוואט-שעה בלבד, או 1.654 סנט אמריקאי לקוט"ש (5.8 אג' לקוט"ש) בשער החליפין של היום. מחיר שנמוך מעט ממחיר החשמל של 1.695 סנט אמריקאי לקוט"ש בחוזה האחרון בברזיל.
להשוואה, בישראל, עלות הגז בלבד ללא הוצאות הפעלה ומימון, נאמדת בכ- 9.3 אג' לקוט"ש ליצרנים פרטיים בתחנות כוח יעילות במחזור משולב, ולחברת החשמל בתחנות כוח יעילות במחזור משולב, בכ- 12.3 אג' לקוט"ש.

לדברי אנליסט מחקר בכיר בחברת ווד-מקנזי   Wood Mackenzie, המחירים המנורמלים של חשמל מתחנות כוח סולאריות  levelized cost of utility-scale PV   בדרום אירופה, הנמצאים עכשיו הרבה מתחת למחירי החשמל הסיטוניים הנוכחיים, הביאו לנהירת חברות לאזור כדי לנסות להבטיח קיבולת חיבור לרשת החשמל והסכמי רכישת חשמל PPA.  פורטוגל, כמו ספרד, חוו התנפלות rush של חברות לפיתוח פרויקטים סולאריים, והוציאו רישיונות חיבור חדשים ל- 938 מגוואט של תחנות כוח סולאריות עד אמצע 2018.

כדי לנהל את הפרויקטים של אלפי מגוואט הממתינים בתור לאתרים מורשים, משרד האנרגיה והגיאולוגיה של פורטוגל החליט לקיים שורה של מכירות פומביות. אבל, בניגוד לרוב תוכניות המכרז האירופיות האחרות, המכרזים בפורטוגל העניקו גם מחיר מובטח או תוכנית תגמולים כללית למציעים שיזכו במכרז, וגם יכולת חיבור לרשת החשמל both grid connection capacity and either guaranteed or general remuneration support. לפי המודל השני של שיטת התגמול, היזמים התחרו על זכויות לחיבור לרשת החשמל ואז יוכלו למכור את תפוקת החשמל שלהם לשוק הסיטונאי או באמצעות הסכמי רכישת חשמל PPA דו-צדדיים.
862 מגוואט שהוענקו במכרז היו במסגרת של תגמול מובטח ו- 288 מגוואט במסגרת הסדר התגמול הכללי.

מהקצאה מקסימלית של 1.400 מגוואט, המכירה הפומבית העניקה 1.150 מגוואט.  היזם הצרפתי אקואו אנרגיAkuo Energy זכה ב- 150 מגוואט בתוכנית עם הסכם רכישה במחיר קבוע ל-15 שנה, במחיר הנמוך ביותר, 14.76 אירו למגוואט-שעה בלבד, או 1.654 סנט אמריקאי לקוט"ש (5.8 אג' לקוט"ש).
באותו מודל של רכישה במחיר קבוע, זכתה גם חברת EverStream האמריקאית ב- 50 מגוואט ובמחיר של 16.37 אירו למגוואט-שעה, או 1.834 סנט אמריקאי לקוט"ש (6.42 אג' לקוט"ש). ואחרית חברת Power & Sol, ב- 100 מגוואט ובמחיר של 17.19 אירו למגוואט-שעה, או 1.926 סנט אמריקאי לקוט"ש (6.74 אג' לקוט"ש).
במודלים אחרים של תגמולים זכו אקורה פיתוח Akura Power Developments   ב- 168 מגוואט וחברת הענק הספרדית איברדרולה Iberdrola ב- 149 מגוואט.

מתוצאות המכרז ברור שבמשקי החשמל שעברו ליברליזציה, שהחברות והמשקיעים בתחום החשמל הסולארי מייחסים ערך רב יותר לזרמי ההכנסות מעבר לאלה המובטחים באמצעות מכרזים ציבוריים תחרותיים.  נטילת סיכון לפני, במהלך, או אחרי הסכם רכישת החשמל הופכת לנורמה. תהליך זה מציג מגוון חדש של הזדמנויות וסיכונים.

ממשלת פורטוגל מתכננת מכירה פומבית שנייה, של 700 מגוואט, חשמל סולארי בינואר 2020.
לטווח הארוך יותר, לממשלת פורטוגל יש שאיפות גדולות בתחום החשמל הסולארי במטרה להגיע ל- 8,100 – 9,900 מגוואט של קיבולת סולארית מותקנת עד 2030. פי 12 – 14 לעומת 689 מגוואט בסוף 2018.

CC