זעקת המגילה
"ממרומי תשעים שנותיי, כבן הארץ, אני שומע את מגילת העצמאות זועקת וקולה לא יישמע" • ארבע שנים לפני מותו כתב חיים גורי ז"ל מאמר מכונן על בעיית הזהות הלאומית של העם בישראל על רקע הסכסוך המדמם עם הפלסטינים והשסע החברתי והפוליטי • המאמר מופיע בספר חדש, "מגילת העצמאות עם תלמוד ישראלי", שבו משתתפים 160 כותבים • בשבועות הקרובים יתפרסמו מאמרים נוספים ב"ידיעות אחרונות"

מאיר תורג'מן,ידיעות-אחרונות-02.09.2019 

"כעת, בערוב יומי, אני מרבה להרהר בבעיית הזהות הלאומית שלנו בארץ ישראל, במדינת ישראל. בעיית הזהות אינה מניחה לנו, גם לאחר שישים ושבע שנות עצמאות".

כך פותח חיים גורי ז"ל, מגדולי היוצרים של דור תש"ח, מאמר שכתב ב־2014, ארבע שנים לפני מותו. גורי מתייחס במאמרו למקום שתופסת מגילת העצמאות — הטקסט המכונן של הזהות הישראלית — בהווה התרבותי והפוליטי. המאמר מופיע בספר חדש, "מגילת העצמאות עם תלמוד ישראלי", שיוצא עכשיו (הוצאת "ידיעות ספרים"). הספר הוא פרי יוזמה של דב אלבוים ומרכז בינ"ה — התנועה ליהדות חברתית. משתתפים בו 160 כותבים והוגים, שמתייחסים למגילת העצמאות בפרספקטיבה של הנושאים הבוערים שעומדים על סדר היום הישראלי.

"חבל שמגילת העצמאות שלנו אינה נלמדת בעל פה, שהרי בה נפגשים כל הזמן המושגים יהודי ועברי. וכמה יפה שהעברי והיהודי נפגשים במגילה הזאת, שבה מושיטה ישראל יד שלום לאויביה הערבים ומבטיחה להם אחוות עמים וזכויות שוות"

להרחבה