אנרגיה ותשתיות

פרשת החשמל הפרטי: "אם מישהו טועה רק בכיוון שנוח לו – זה לא מקרי"
בעקבות הפרסום ב-TheMarker שלפיו יצרני החשמל הפרטיים היטו לכאורה דיווחים כדי להגדיל את הכנסותיהם ממכירת חשמל, מקור בענף טוען כי מנהל מערכת החשמל לא נקט צעדים חריפים נגד בעלי תחנות הכוח ■ היצרנים: "שיחקנו לפי הכללים"

אורה קורן,דהמרקר-13.08.2019 19:30 עודכן ב: 22:32

"מנהל מערכת החשמל (יחידה בחברת החשמל; א"ק) – התלונן לפני שנה וחצי על כך שהוא משלם סכומי כסף גבוהים מדי לתחנות הכוח הפרטיות, וכי נראה שהמקור לדרישת התשלומים לא תקין. מנהל המערכת פנה בעניין ליצרנים הפרטיים – אבל הגידול בתשלומים לא נעצר, אלא אף הועצם" – כך אמר היום (ג') מקור בכיר במשק החשמל.

הדברים נאמרו בעקבות הפרסום היום ב-TheMarker, שלפיו מעקב חשאי שערכה רשות החשמל העלה חשד כי בעלי תחנות כוח פרטיות היטו לכאורה דיווחים כדי להגדיל את הכנסותיהם ממכירת חשמל – על חשבון כלל הצרכנים.

לפי החשד, יזמי החשמל הפרטי ניצלו לרעה את רשת הביטחון הפיננסית שהעמידה עבורם המדינה. הם מכרו למדינה עודפי חשמל שייצרו – בעת שתעריף החשמל היה גבוה, ואז רכשו חשמל שהיה חסר להם לכאורה – בעת שהתעריף היה נמוך. ניצול הארביטראז' בתעריפים איפשר ליזמים לגרוף 150-100 מיליון שקל מדי שנה. זאת, תוך שהם מנצלים אסדרה שנועדה להגן עליהם מפני חריגות לא צפויות בביקושים לחשמל.

להרחבה