מזרח אירופה עדיין מאוהבת באנרגיה גרעינית – אבל אין לה מספיק כסף
בעוד שבמדינות מערב אירופה מהססות הממשלות להקים תחנות כוח חדשות בשל העלות והסכנות בסביבה – במזרח היבשת מעוניינים בתחנות שיפחיתו את התלות באנרגיה מזהמת ■ דרישות מהאיחוד האירופי ועלות בנייה יקרה – הובילו לדחיית התוכניות

בלומברג,14.08.2019 06:19 עודכן ב: 06:23

זולטן גורוג מוכן לפלישה הרוסית. סוכן הנדל"ן בעיר ההונגרית פקש הוסיף כיתוב בקירילית לשלט הכחול לבן שתלוי מעל משרדיו. הוא הציב שולחנות ריקים לזמן שבו יצטרך להתרחב כדי להתמודד עם זינוק בעסקים. עם זאת, במקום מבול של אנשים, הגיע רק זרזיף. חמש שנים לאחר שממשלת הונגריה חתמה על הסכם עם חברת האנרגיה הגרעינית רוסאטום לבניית שני כורים גרעיניים במפעל ישן סמוך לעיר, עדיין לא נקבע מועד לתחילת העבודה.

"הבנו שזה לא פשוט לבנות כור גרעיני, בניגוד למפעל ליצירת מכוניות, למשל", אמר גורוג, שמתכנן להיות המתווך בין המהנדסים, עובדי המתכת, החשמלאים והפיזיקאים שיידרשו כדי להשלים את הבנייה. "קשה לדמיין את השינויים בעתיד", הוא אמר והציג לראווה את הדירות הפנויות בפורטפוליו שלו – יקרות מדי בעבור המקומיים, אך מתאימות בדיוק לאורחים רוסים עשירים.

בעוד מדינות עשירות יותר כמו גרמניה וצרפת מהססות להוסיף מתקנים גרעיניים בשל העלות והסכנות לסביבה, באירופה הקומוניסטית לשעבר הבעיה היא שההתלהבות מאנרגיה גרעינית אינה תואמת את היכולת להגשים את הפרויקטים. ברחבי האזור, שבו בריה"מ הקימה את מרבית הכורים שעדיין נמצאים בשימוש כיום, הרשויות לחוצות בזמן ובכסף. כורים שעומדים לסיים את תפקידם, ביקוש מתחזק לאנרגיה ויעדים לקיצוץ פליטות פחמן דוחפים ממשלות לרצות להגדיל את יכולת הייצור. לצד הונגריה, סלובקיה, צ'כיה, רומניה וסלובניה המעוניינות להתרחב או לשפץ את הכורים, בולגריה ופולין רוצות לבנות כורים חדשים.

להרחבה