השוטר של המשרד להגנת הסביבה חוגג עם הלוביסט הגדול של חברות האנרגיה
סמנכ"ל האכיפה של המשרד להגנת הסביבה, יצחק בן דוד, תועד חוגג עם אחד השדלנים הבולטים של התעשייה הפטרוכימית – מנכ"ל המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה, יוסי אריה ■ בן דוד: "אריה הוא ידיד שלי, אך אינו חבר קרוב. לא כל היכרות אישית מביאה לקיומו של ניגוד עניינים"

גור מגידו,דהמרקר-05.08.2019 16:25 עודכן ב: 14.08.2019 08:05

יצחק בן דוד (משמאל) ויוסי אריה. "ההתייחסות שלי לכל גוף היא עניינית"מתוך עמוד הפייסבוק

היעדר האכיפה בנושאי סביבה עמד רק בחודשיים האחרונים במרכז שני דו"חות חמורים של מבקר המדינה, שעסקו במחדלי האכיפה של המשרד להגנת הסביבה בכלל, ובמחדלים הספציפיים סביב מפעלים מזהמים במפרץ חיפה בפרט, ובאופן מיוחד – בבתי הזיקוק. למשרד להגנת הסביבה היו הסברים שונים למחדליו, בעיקר כאלה הנוגעים למחסור בכוח אדם.

מי ששיכלל את הטענות על מחסור בכוח אדם ותקציבים בכלל לכדי תיאוריית קשר של ממש הוא יצחק בן דוד (בנדה), סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה במשרד להגנת הסביבה, שמסר בהתייחסות למשרד המבקר את המשפט המהדהד הבא: "לטעמי יש קונספירציה ממשלתית נגד המשרד להגנת הסביבה, או אולי קונספירציה שמוביל המשרד ששולט במשאבים (משרד האוצר; ג"מ). מצד אחד הכנסת מחוקקת חוקים סביבתיים שבאים להגן על הסביבה ועל בריאות הציבור. ואולם הממשלה לא מאפשרת למשרד האמון על הנושאים האלה לבצע את המשימה הזאת".

לאור הטענה הנחרצת, מפתיע למדי לגלות שבעמוד הפייסבוק של אותו בן דוד ניתן למצוא תמונות שלו חוגג בברים שונים עם אחד השדלנים הבולטים של התעשייה הפטרוכימית, מנכ"ל המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה (לשעבר מכון הנפט), יוסי אריה. בן דוד, מתברר, הוא חבר ותיק של אריה, שמקור פרנסתו בתאגידי האנרגיה הגדולים, כולל בזן. למרות זאת, בהסדר ניגוד העניינים של הסמנכ"ל לא תמצאו לעניין הזה זכר.

להרחבה