הכור בדימונה. "יש רושם בציבור שהכור משמעותי ביטחונית, במיוחד לחירום . זה בכלל מתקן מחקר"

איתי אילנאי,ידיעות-אחרונות-המוסף לשבת • 08.08.2019

זה המאבק הסודי ביותר בישראל: מדעני הגרעין נגד הוועדה לאנרגיה אטומית והממשלה | הסיבה: הצעת חוק חדשה המגבילה את יכולת השביתה שלהם, שלדבריהם תפגע בעליונות של ישראל | במסמך שהוגש לבית המשפט טוענים החוקרים כי מפעילים נגדם "סתימת פיות" וכי ניסו לרגל אחר נציגי העובדים | "אני מרגיש חנק", אומר יו"ר ארגון המדענים, ד"ר אריק מימון, בראיון שנערך תחת עינו הפקוחה של המלמ"ב. "מתייחסים אלינו כמו חיילים החייבים לציית בצורה עיוורת"
איתי אילנאי

כמו פצצת אטום, גם כלי הנשק הזה נשמר בסוד, עד שהתלקח בעוצמה מפתיעה. "ביבי, איראן זה לא כאן!" זעקו כותרות המודעות, שפורסמו השבוע באדום ובשחור בעיתונים היומיים. "באיראן המדענים מפחדים, יש מי שרוצה להביא את השיטה גם לכאן", נכתב בהמשך. "ראש הממשלה תתערב, העליונות המדעית של ישראל בסכנה! ראש הוועדה לאנרגיה אטומית פוגע במדינה, עצור אותו!"

על אף סימני הקריאה הרבים, הפריחו המודעות הללו לאוויר בעיקר סימני שאלה מבהילים, אפופי סוד. לא נמצא במודעות ולו הסבר קלוש, למשל, לטענה הדרמטית בנוגע לסכנה המרחפת מעל המדינה מכיוונו של ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, תת־אלוף במיל' זאב שניר. גם לא להקבלה המטרידה בין איראן לישראל. בניגוד חריף לאווירת המסתורין והחירום, על המודעות המאיימות, שכמו לקוחות מסרט ג'יימס בונד, היה חתום גוף בעל שם הסתדרותי למהדרין: ארגון סגל המחקר במשרד הביטחון ובמשרד ראש הממשלה.

"כבר כעת ישנם מדענים שאינם מעוניינים לעבוד אצלנו או מתפטרים בשל המגבלות על עובדי המחקר במדינה. למדענים צעירים מעולים יש אופציות רבות אחרות"
כתבה זו מבוססת על ראיון חריג, ראשון מסוגו ב־15 השנים האחרונות, שקיימנו עם ד"ר אריק מימון, עובד הקריה למחקר גרעיני (קמ"ג) ויו"ר ארגון העובדים המאגד את מדעני הוועדה לאנרגיה אטומית. הראיון התקיים בהתכתבות, ורק לאחר שכל תשובותיו נבחנו בידי קצין הביטחון של הקמ"ג, המונחה על ידי הממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב), הן אושרו לפרסום.

להרחבה

 

 

 

 

 

מודעות פרסומת