מונופול הגז תיאם מחירים במכרז חברת החשמל.

מאת אמנון פורטוגלי,מכון חזן ‏8 יולי, 2019

מונופול הגז תיאם מחירים במכרז חברת החשמל, זו הכותרת של המאמר החשוב של ערן אזרן בדה-
מרקר מה- 8 ליולי. ובכותרת המשנה: "בכיר בחברת נובל אנרג'י הגיש שתי הצעות זהות למכירת גז: מטעם מאגר תמר – ומטעם מאגר לווייתן המתחרה. "לא יכולה להיות תחרות אמיתית כשאני הבעלים בשני המקומות", הודה בא כוחן של נובל ודלק, השותפות במאגרים. "מי מצפה שאתחרה בעצמי?"
אזרן ממשיך ומתאר כיצד עו"ד צבי אגמון, נציגן של נובל, דלק ורציו, ניסה להסביר לבית המשפט כיצד קורה שאדם אחד מייצג את שני המאגרים. אגמון הודה בדיון כי לא יכולה להיות תחרות אמיתית בין לווייתן לתמר  עד שלא ייושם מתווה הגז במלואו ודלק תמכור את חלקה בתמר. "כיום, דלק ונובל יושבות על 85% ממאגר לווייתן, ושומרות על 50% ממאגר תמר. מי מצפה שאני אתחרה בעצמי על הגז שלי? חברת החשמל? העולם?" תהה אגמון.

לשאלת השופט מה משמעות התחרות בין שני המאגרים, השיב אגמון תשובה החלטית: "אין. אדוני, לא יכולה להיות תחרות אמיתית כי אני הבעלים של הגז בשני המקומות". השופט הקשה: "נכון. (התחרות היא) מוגבלת, אמרנו קודם. אבל אם היא בכלל לא קיימת, אז מה המשמעות?" אגמון השיב: "ברגע שיש שיווק משותף, והוא מתחייב כי אין שני צינורות, אף אחד משותפי תמר, ואף אחד משותפי לווייתן לא יכול להגיד, 'עכשיו אני לוקח את הצינור רק להזרמה שלי'".

להרחבה