מחדר וחצי בשכונת התקווה הצליחו 12 האחים דיין להקים אימפריה ששווה מיליארדים, להתחבר לבני שטיינמץ ולבנקאים הבכירים במשק – ולחלוש על מבנה חברות חובק עולם, סבוך ומעורר תהיות ■ המשפחה: "כל העסקים נעשו באופן חוקי ולגיטימי ומדווחים לרשויות המס"

שוקי שדה,גור מגידו,דהמרקר-05.07.2019 06:07 עודכן ב: 06:12

מאות אורחים הוזמנו ביוני 2018 לאולמי ריי היוקרתיים בתל אביב, לבת המצווה של בתו של איש העסקים אמיר דיין, ונהנו מקייטרינג של השף יונתן רושפלד. סביר להניח שחלק גדול מהאורחים היו בני משפחה — אחרי הכל אמיר דיין הוא אחד מ–12 אחים — אבל האירוע היה גם מפגן כוח של משפחת דיין, שעד היום השתדלה להתנהל הרחק מעין הציבור.

בין המוזמנים היו בכירים משוק ההון ועולם הבנקאות הישראלי, ששותפים בצורה כזו או אחרת לעסקי האחים, כמו מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח; מנכ"לית בנק דיסקונט, לילך אשר טופילסקי; יו"ר דיסקונט, יוסי בכר; ראש האגף העסקי בבנק הפועלים, ג'קי כהן; משנה למנכ"ל חברת הביטוח כלל באותה תקופה, ענת לוין; יאיר המבורגר מהראל; אייל לפידות מהפניקס ובכירים אחרים בגופים מוסדיים שהשקיעו בשנים האחרונות בעסקי משפחת דיין. חבר המשפחה, המיליארדר בני שטיינמץ, התייצב גם הוא, וכך גם השר לשעבר חיים רמון. יו"ר ההסתדרות לשעבר, עופר עיני, הוזמן גם הוא, אך לא הגיע.

למרות החגיגה הראוותנית והאורחים המכובדים, משפחת דיין (אין קשר למשפחתו של שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה דיין) בקושי מוכרת בציבור ונמנעת מפרסום. הונה הכולל הוערך ביוני במגזין TheMarker ב–1.1 מיליארד דולר (עם זאת, גורמים המכירים את עסקי המשפחה סבורים שמדובר בהערכת חסר הנובעת מהפער בין המידע הפומבי לבין הנכסים בפועל). עסקיה בישראל כוללים את חברת המכוניות יד שנייה טרייד מוביל; רשת מלונות קראון פלאזה, שאותה רכשה לפני שנתיים מאפריקה ישראל; 60% מחברת גולדן קפיטל, שלה נדל"ן בגרמניה ושוויה הוא מיליארד יורו; ו–20% מחברת הנדל"ן ADO, שמחזיקה כ–23 אלף דירות בברלין ונסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל. מלבד זאת, מחזיקים האחים נדל"ן רב בגרמניה, בהולנד, שוודיה ובריטניה.

להרחבה