תעודת סל היתה מצליחה יותר: כך הסתיים הטיול הפיננסי של תשובה
למרות המחמאות למנכ"ל הפניקס, אייל לפידות, שהצליח להעלות את שווייה של הפניקס פי שלושה, קבוצת דלק מסכמת עשור של השקעות בחברות פיננסיות בביצועים פושרים ■ שתי הסיבות העיקריות: המחיר היקר ששולם על הפניקס וההשקעה הגרועה בריפבליק

יצחק תשובה

מיכאל רוכוורגר,דהמרקר-20.05.2019 06:22

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק ואייל לפידות, המנכ"ל היוצא של הפניקס — לא שמרו על יחסים אישיים קרובים. למרות זאת, תשובה ידע לעשות את ההפרדה ולהשאיר ללפידות את הבמה הניהולית, מתוך הערכה ששיש לו את הכישורים והיכולות להשביח את הפניקס. לפידות לא איכזב, ובעשר השנים האחרונות שווייה של הפניקס עלה מ–1.5 מיליארד שקל לשווי של 5.3 מיליארד שקל, שלפיו היא נמכרת בימים אלה. בדרך הפניקס גם חילקה דיווידנדים בהיקף של יותר ממיליארד שקל.

למרות זאת, עבור קבוצת דלק, ההשקעה בהפניקס — שהחלה לפני כ–14 שנה — אינה יכולה להיחשב כהצלחה גדולה. היא הניבה לדלק תשואה שנתית ממוצעת של כ–5% בלבד, בזמן שהשקעה במדדים בבורסה כמו מדד פיננסים או מדד ת"א 125 היתה מניבה לה תשואה גבוהה יותר.

התשואה הנמוכה שהשיגה דלק בגין ההשקעה בהפניקס נובעת משורה של גורמים שהעיקריים שבהם: התמורה הלא נמוכה שדלק שילמה על מניות הפניקס, חוסר ההצלחה למכור את החברה בפרמיה מעל הונה העצמי, הלוואות המוכר שמעורבת במכירה כעת והיקף דיווידנדים נמוך באופן יחסי.

להרחבה

מודעות פרסומת